Strona 1 z 1

Dbałość o język

: 2008-01-21, 18:50
autor: elfalcone
Wnoszę apel, zwłaszcza do młodszych uczestników forum, choć nie tylko.

Wszyscy zgodzą się, że chcemy być prężnym klubem, który liczy się w mieście; każdy z nas chciałby poważnego traktowania klubu w mieście. Na dzień dzisiejszy właściwie forum jest naszą wizytówką. Osoba z zewnątrz, która chiałaby poznać nasz klub, prędzej czy później trafi na nasze forum.

Niestety poziom językowy forum czasami przypomina czat z jednego z popularnych prtali. Pomijam błędy ortograficzne, których jest dość dużo - tak trudno zainstalować Firefox'a w polskiej wersji i włączyć sprawdzanie pisowni?
Najbardziej irytujące jest jednak słownictwo:
korpi pisze:ludzie wielkie gały robili
Robus_2463 pisze:palnelo w samochod osobowy i jakas kobieta walnela sie o rurki glowa i lezala jak dluga na podlodze =( a kierwce zamulilo nie wiedzial co sie dzieje
Przykłady pierwsze z brzegu.

Może się zbyt czepiam, w razie co wyprostuje mnie reszta.
Uważam, że większa czytelność wypowiedzi (zdarzały się takie przypadki na forum) jak i unikanie słownictwa potocznego przyczynią się do lepszego wizerunku BKMKM. Przypominam przy okazji o punktach regulaminu 1.13, 1.15 i 1.16.

: 2008-01-21, 21:12
autor: Krzysztof Juszczak
elfalcone pisze:prtali
A to? Wiem, głupie, ale wszyscy powinniśmy dbać;) Ja się postaram przystosować.

: 2008-01-22, 00:29
autor: Martynka
jakbym miała się czepiać, to i w tym poście znalazłabym kilka błędów składniowych (tak, tak "chóman"), ale ogólnie popieram tę ideę, ponieważ faktycznie poziom naszych wypowiedzi jest troszkę żenujący (tak, to chyba dobre słowo). Generalnie dobrze, że zwróciłeś nam na to uwagę :)

: 2008-01-22, 01:02
autor: Jakub Sobel
A gdybym ja miał się czepiać, to zwróciłbym tobie uwagę na to, iż zdanie rozpoczynamy z wielkiej litery. :P

: 2008-01-23, 23:26
autor: fulcrum
Popieram.

: 2008-01-27, 00:49
autor: heimat
To ja dorzucę przykład użycia imiesłowów, który mnie doprowadza do szewskiej pasji. Jest to niestety kalka z języka angielskiego, ale o ile w angielskim może ona być poprawna, to w polskim jest to błąd. Co gorsza, w mediach zaczynają się posługiwać tą konstrukcją.
A oto ona (przykład 1):
Mając 4 lata rodzice pojechali ze mną do Gdańska.
Intencją rozmówcy było napisanie, że gdy miał on 4 lata rodzice pojechali z nim do Gdańska, co można by napisać (przykład 2):
Gdy miałem 4 lata rodzice pojechali ze mną do Gdańska.
natomiast w znaczeniu użytym w przykładzie 1. oznacza to ni mniej ni więcej tylko tyle, że gdy moi rodzice mieli po 4 lata to pojechali ze mną do Gdańska :lol:

Niestety, coraz częściej imiesłów przysłówkowy współczesny jest błędnie używany zamiast "Gdy + czasownik w czasie przeszłym dokonanym w odpowiedniej formie osobowej"

Ratunku, uszy mi więdną gdy takie coś słyszę

: 2008-02-18, 02:31
autor: Tom
Mam prośbę do adminów, a mianowicie dawanie ostrzeżeń do zablokowania konta włącznie osób, które mają język polski w "głębokim poszanowaniu". Były prośby o stosowanie zasad ortografii czy o formułowanie zdań w sposób zrozumiały dla ogółu, jednak nie na wszystkich zrobiły one wrażenie. Forum winno być wizytówką klubu, a nie miejscem, gdzie każdy może się rozładować klepiąc w klawiaturę. Może zablokowanie na jakiś czas przemówi do posiadaczy zbyt szybkich rąk. Pozdrawiam

: 2008-02-18, 21:55
autor: niuniuch
Tom pisze:Mam prośbę do adminów, a mianowicie dawanie ostrzeżeń do zablokowania konta włącznie osób, które mają język polski w "głębokim poszanowaniu". Były prośby o stosowanie zasad ortografii czy o formułowanie zdań w sposób zrozumiały dla ogółu, jednak nie na wszystkich zrobiły one wrażenie. Forum winno być wizytówką klubu, a nie miejscem, gdzie każdy może się rozładować klepiąc w klawiaturę. Może zablokowanie na jakiś czas przemówi do posiadaczy zbyt szybkich rąk. Pozdrawiam
Generalnie zbyt szybkie ręce nie są tu problemem, można pisać szybko i bezbłędnie ;)
Swoją drogą zawsze mnie to interesowało, dlaczego niektórzy nie stosują np. zadnych znaków interpunkcyjnych ... bo błędy ortograficzne można jeszcze przeżyć, każdy raz po raz ma prawo się pomylić.

: 2008-02-19, 01:48
autor: Robert Reimus
Widzę, że kolejne osoby przyłączają się do apelu (co zresztą i ja czynię). I zgadzam się, że forum jest naszą pewną wizytówką, jako że jest ono publiczne (a nie zamknięte wyłącznie dla członków). W związku z tym proponuję wprowadzenie poprawek do regulaminu:
a) piszemy pełnymi zdaniami, w miarę logicznie sformułowanymi, przynajmniej staramy się pisać poprawnie ortograficznie
b) obowiązkowe stawianie ąęó itp
c)surowsze egzekwowanie punktu mówiącego: „nie masz nic do powiedzenia- nie mów nic”

: 2008-02-19, 16:02
autor: Jakub Sobel
b) obowiązkowe stawianie ąęó itp
W takim razie byłbym wdzięczny, gdyby któryś z moderatorów poprawiał moje posty, gdy piszę z wydziału (niestety mamy tam angielskiego linuksa)

: 2008-02-20, 00:53
autor: Robert Reimus
Qba_3555 pisze:gdy piszę z wydziału (niestety mamy tam angielskiego linuksa)
u mnie podobnie.

Ale na razie to propozycja, i czekam na uwagi.

: 2008-02-20, 20:38
autor: Krzysztof Juszczak
Ja się podposuję pod tym z wyłączeniem ą,ę itp. niektórzy nie mają polskich znaków, ja czsami siedzę na telefonie i nie moge w przeglądarce wpisywać ą,ę itp.

: 2008-02-27, 14:59
autor: Robert Reimus
Wprowadzamy zmiany:
Od dzisiaj wprowadzamy następujące zmiany (obowiązują KAŻDEGO):
-piszemy pełnymi zdaniami, stosujemy interpunkcję
-posty powinny być pisane logicznie i w miarę składnie, by nikt nie miał trudności ze zrozumieniem
-stosujemy polskie znaki (wyjątek: korzystanie z komórek, czy komputerów na uczelni gdzie czasami są angielskie solarisy, linuxy i inne cuda)
-nie przekręcamy liter w wyrazach, stosujemy podstawowe zasady ortograficzne

-posty rażąco naruszające normy będą kasowane
-kasowanie postów o wyjątkowo niskiej zawartości merytorycznej będzie mocniej przestrzegane.

/formalnie regulamin uaktualnię w ciągu 48godzin, obowiązuje już teraz/

Czy są jakieś zastrzeżenia?

: 2008-02-29, 19:57
autor: heimat
hmmm, przydało by się pogooglać o keymap pod linuxem ;) jaki to wydział na UMK? WMiI? tam już w 1999 nie było problemu z polskimi znakami...

: 2008-02-29, 20:15
autor: Jakub Sobel
Może wtedy nie było, ale teraz jest... (nie wspominając że co 4-5 dni się wszystko sypie i od nowa instalują system, oraz szansa na zalogowanie się do systemu bez zwisu kompa wynosi 50%)

: 2008-02-29, 21:09
autor: Robert Reimus
Inny przykład niemożności stosowania polskich znaków:
U nas na UKW na korytarzowych komputerach jest zainstalowany Sun Solaris z odpaloną na stałe Operą. Nie można zrobić nic poza przeglądaniem netu. Polskich znaków wprowadzić też nie można.

No ale to są takie przypadki skrajne.
Regulamin już jest zaktualizowany.

: 2008-02-29, 21:45
autor: Jakub Sobel
Mam bardzo podobną sytuację jak partisan. Nie wiem, może 10 lat temu na korytarzach jakieś inne kompy były (co jest bardzo prawdopodobne) :P

: 2008-10-02, 23:01
autor: heimat
nasunęła mi się uwaga dotycząca słowa także/tak że
Pisane łącznie jest synonimem słowa ponadto, pisane rozdzielnie oznacza to samo co tak więc

Przepraszam za wycieczkę personalną (przykładów na forum jest więcej, ale nie chce mi się wykopków robić), ale pozwolę sobie zaczerpnąć przykładu od pawla_nk:
pawel_nk pisze:są bilety godzinne, także podróż z przesiadką to dziś żaden problem
W tym kontekście zdanie oznacza:
są bilety godzinne, ponadto podróż z przesiadką to dziś żaden problem

: 2008-10-03, 20:53
autor: VT614
a jak ja mam pisac polskie litery skoro nie mam polskiej klawiatury i nie mam polskiego windowsa?

: 2008-10-03, 21:00
autor: mc_pele
Ja też nie mam polskiej klawiatury - made in china z angielskimi oznaczeniami :) . Nie jestem ekspertem w dziedzinie informatyki ale wydaje mi się że nie trzeba nawet instalować polskiego windowsa, w bułgarskich kafejkach komputery przystosowane są do pisania po bułgarsku, rosyjsku, angielsku, niemiecku i po polsku a nie sądzę żeby miały zainstalowanych aż tyle systemów ;) Myślę że wystarczy ściągnąć odpowiednie oprogramowanie żeby wszystko grało, mam nadzieję że wypowie się jeszcze ktoś kompetentny, trochę takich osób mamy w naszym gronie :)

: 2008-10-04, 11:43
autor: heimat
generalnie albo komplet polskich literek albo zupełnie bez, a nie misz masz pt. trochę polskich liter, a trochę bez :D