Regulamin forum

Moderator: spooney

Robert Reimus
Posty: 5528
Rejestracja: 2007-01-06, 01:09
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Regulamin forum

Post autor: Robert Reimus » 2007-03-03, 18:53

Regulamin Forum Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy

1. Podstawowe pojęcia
Forum Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy(Forum)- niniejsze forum, prowadzone przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy. Forum jest publiczne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko członków Stowarzyszenia. Stowarzyszenie nie bierze jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez osoby nie będące członkami Stowarzyszenia. Treści zamieszczane przez członków Stowarzyszenia są wyłącznie ich osobistymi poglądami i nie należy ich utożsamiać z oficjalnym stanowiskiem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy, chyba, że zostało to zaznaczone.
Gość - osoba nie posiadająca konta na Forum
Użytkownik - osoba posiadająca konto na Forum
Temat, Wątek - wpis na sprecyzowany temat w obrębie kategorii forum.
Post - pojedynczy wpis w danym temacie na forum.
Kategoria forum - przestrzeń o sprecyzowanej tematyce, w obrębie której zamieszczane są tematy.
Offtopic - tekst nie pasujący do toku dyskusji w danym temacie.
Wielokontowość, Multikontowość - stan posiadania więcej niż jednego konta na forum przypadającego na jednego użytkownika, adres IP, bądź adres e-mail.
Adres IP - unikalny adres komputera znajdującego się w sieci.
Awatar - graficzna reprezentacja użytkownika.
Sygnatura - rodzaj podpisu umieszczonego na końcu postu, oddzielony od treści.
Ranga - graficzny i/lub tekstowy odpowiednik poziomu użytkownika, związany z ilością wpisów na forum bądź zajmowanym statusem w hierarchii użytkowników.
PM, PW - prywatna wiadomość, którą można wysłać za pośrednictwem forum do dowolnego użytkownika.
Emotikona - ikona reprezentująca emocje, stosowana w postach na forum.
Warn - ostrzeżenie, które może zostać nadane przez moderatora w przypadku nieprzestrzegania regulaminu; zasad forum.
Ban - blokada dostępu do serwisu równoznaczna z zawieszeniem konta danego użytkownika.


2. Dostęp do forum i konto użytkownika
2.1 Aby uzyskać pełny dostęp do Forum należy założyć własne konto użytkownika

2.2 Aby móc wypowiadać się na forum, dodawać nowe tematy lub brać udział (odpowiadać) w dyskusjach już istniejących należy posiadać konto i uzyskać rangę pozwalającą na branie czynnego udziału w życiu Forum.

2.3 W procesie rejestracji wszelkie podane dane muszą być zgodne z rzeczywistością. Podanie fałszywych danych spowoduje usunięcie konta użytkownika.

2.4 Każdy użytkownik może posiadać tylko jedno konto. W przypadku wykrycia wielokontowości, wszystkie konta zostaną zawieszone.

2.5 Na każde konto może zostać nałożone ostrzeżenie nadane przez moderatora forum, przy czym konto posiada limit 6 ostrzeżeń.

2.6 Przy otrzymaniu ostrzeżenia o wartości 3, na konto zostaje nałożony zakaz możliwości wypowiadania się na forum. Odwołania w tej sprawie należy składać do administratorów i moderatorów.

2.7 Po osiągnięciu limitu 6 ostrzeżeń konto jest banowane (zawieszane dożywotnio).

2.8 Po upływie 30 dni od daty przyznania ostrzeżenia, można wnioskować o jego kasację w tym temacie.

2.9 Konta użytkowników o wulgarnych nazwach będą usuwane.

2.10 Konto użytkownika nie może zawierać w nazwie pełnej, częściowej ani skrótowej nazwy firmy, instytucji lub marki. Takie konta będą usuwane.

2.11 Konto, którego właściciel w ciągu dwóch kolejnych miesięcy nie napisał żadnego postu ani nie zalogował się może zostać usunięte

2.12 Konta nie podlegają kasacji na prośbę użytkownika.

3. Struktura organizacyjna forum
3.1 Administratorzy ? rozstrzygają kwestie na linii użytkownik - regulamin, odpowiedzialni za stronę techniczną Forum, naczelni moderatorzy

3.2 Grupa "Opiekunowie forum" - posiada prawa moderacji całego forum. Do ich zadań należy wprowadzanie ładu i porządku.

3.3 Grupa "Członkowie Stowarzyszenia" ? Osoby będące członkami Stowarzyszenia. Jako jedyni mają dostęp do zastrzeżonych działów na Forum

3.5 Grupa "Użytkownicy" ? osoby które mają uprawnienia do udzielania się we wszystkich ogólnodostępnych działach na Forum. Aby uzyskać taki status należy pozytywnie wykazać się jako adept tj napisać pewną liczbę postów o dostatecznie wysokiej wartości intelektualnej i wykazać chęć do uzyskania pełnego dostępu do wszystkich publicznych działów na Forum. Decyzją administracji Forum nowo zarejestrowany użytkownik może od razu uzyskać tą rangę, z pominięciem rangi "adept".

3.6 Grupa "Adepci" ? grupa, której członkami mogą zostać nowo zarejestrowani użytkownicy (decyzja w tej kwestii należy do administracji). Mogą oni czytać wszystkie publiczne działy Forum, ale wypowiadać się mogą tylko w kilku z nich. Nowo zarejestrowany użytkownik pozostaje członkiem grupy "Adepci" do czasu gdy administracja Forum uzna napisane posty za wartościowe i udzieli pełnego dostępu do Forum tj możliwość pisania we wszystkich ogólnodostępnych działach

4. Warunki korzystania
4.1 Czytelnik jest odpowiedzialny za samodzielną ocenę rzetelności informacji zamieszczonych na Forum. Moderatorzy i administratorzy forum dokładają wszelkich starań pod kątem przeglądania treści postów zamieszczanych na forum. Jakkolwiek jednak, nie jest możliwe aby ta relatywnie mała grupa moderatorów mogła przejrzeć każdy z wpisów umieszczanych na forum każdego dnia. Treść postów włączając w to odnośniki URL jest wyrażeniem opinii autora i w żaden sposób nie reprezentuje opinii administratora ani Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy.

4.2 Forum jest dostarczane bez gwarancji jakiegokolwiek rodzaju.

4.3 Forum ma charakter niedochodowy.

5. Prawa autorskie
5.1 Forum może zawierać chronione prawem materiały, których wykorzystanie nie zostało zabronione przez prawnych autorów. W przeciwnym wypadku użytkownicy serwisu mogli posłużyć się takimi materiałami bez wiedzy o prawach autorskich przysługującym ich twórcom. Wszystkie materiały dostępne na Forum służą wyłącznie celom informacyjnym i publikowane są na zasadach swobodnego dostępu do informacji.

6. Wypowiadanie się
6.1 Forum jest podzielone na kategorie i fora tematyczne, dlatego użytkownicy proszeni są o zamieszczenie nowych wątków w odpowiednich dla nich działach.

6.2 Jeśli nie masz nic konkretnego do napisania to nie pisz wcale. Posty o niskiej zawartości merytorycznej będą kasowane.

6.3 Nie rozpoczynaj nowego toku dyskusji, po środku istniejącego tematu. Załóż nowy temat.

6.4 Wątki zamieszczone nie tam gdzie trzeba będą przenoszone przez moderatorów do odpowiednich kategorii lub zamykane.

6.5 W przypadku nagminnego zamieszczania wątku przez danego użytkownika w nieodpowiednim miejscu, zostanie on ukarany ostrzeżeniem.

6.6 Wątki obraźliwe, nie związane z tematyką strony (nie dotyczy Forum "Offtopic"), zbyt ogólne, zdublowane - będą usuwane. Moderator może w przypadkach skrajnych lub notorycznie powtarzanych ukarać użytkownika ostrzeżeniem.

6.7 Użytkownicy proszeni są o zamieszczenie tematów traktujących o konkretnym problemie. Zbyt ogólne tematy mogą być edytowane, przesuwane, łączone lub usuwane przez moderatorów.

6.8 Tytuły wątków powinny być trafne i przedstawiać dokładnie treść problemu zawartego w wątku. Nieprawidłowo zakładane tematy mogą być usuwane.

6.9 Zakładając nowy temat, rozpoczynaj dyskusję na dany temat.

6.10 Do prowadzenia luźnych dyskusji służy dział Offtopic.

6.11 Zanim coś napiszesz, skorzystaj z wyszukiwarki, być może twoje pytanie zostało już kiedyś zadane.

6.12 Wpisy typu "aha", "rozumiem", "ok", "dzięki" będą usuwane. Pamiętaj, że poprzednik nie wymaga od Ciebie potwierdzenia, że przeczytałeś jego wpis.

6.14 Posty jednozdaniowe, a tym bardziej jednowyrazowe, bądź zawierających wyłącznie emotikony będą usuwane.

6.15 Nie nadużywaj emotikon, kolorów, wielkich liter, pogrubień. Używaj wyłącznie pojedynczych znaków ! i ?, oraz pojedynczych emotikon danego typu. Posty w których wymienione elementy są nadużywane będą usuwane.

6.16 Pisz zgodnie z zasadami Języka polskiego. Posty rażąco i w sposób notoryczny łamiący zasady ortograficzne i gramatyczne będą usuwane.

6.17 Pisz logicznie, składnie, pełnymi zdaniami, stosuj interpunkcję. Staraj się by Twój post był czytelny i zrozumiały dla wszystkich. Posty nieczytelne, nielogiczne będą usuwane.

6.18 Stosuj polskie znaki diakrytyczne (ę ó ś ą ż ź ć ń). Wyjątkiem jest korzystanie z systemu uniemożliwiającego ich stosowanie.

6.19 Wszelkie posty powinny być zgodne z obowiązującym prawem polskim i przyjętymi normami moralno- obyczajowymi.

6.20 Zamieszczając cytat pamiętaj o podaniu jego źródła. Czyli nazwy strony z której pochodzi, jej adresu (najlepiej adresu wprost do cytowanego tekstu), oraz autora. Posty bez takiej informacji mogą być usuwane.

6.21 Odbieganie od tematu, prowadzenie luźnych dyskusji jest niedozwolone.

6.22 Moderatorzy i administratorzy mogą skasować post który w jakikolwiek sposób narusza regulamin, a w przypadku notorycznego powtarzania się sytuacji dać użytkownikowi ostrzeżenie. Moderatorzy mają prawo usunąć post/wątek z pominięciem przenoszenia go do kosza.

6.23 Cytuj tylko te fragmenty tekstu do których się odnosisz. Jeśli nie ma takiej potrzeby nie cytuj całego postu. Cytowanie w sposób zmniejszający czytelność forum (tj cytowanie zagnieżdżonych w sobie cytatów) może skutkować zablokowaniem funkcji cytowania (z pozostawieniem jedynie możliwości cytowania selektywnego), a w przypadku uporczywego i rażącego łamania tej zasady ostrzeżeniem.

6.24 Publiczne (a także hurtowe poprzez PW) pytanie innych użytkowników o posiadanie tzw. wozówek będzie skutkowało natychmiastowym zbanowaniem użytkownika.

6.25 Dodając zdjęcia jako załączniki należy zmniejszyć je do takich rozmiarów aby w całości (lub prawie w całości) mieściły się na przeciętnym monitorze, gdzie jako przeciętny uznaje się wyświetlający obraz nie większy niż 1024x768 pikseli.

6.26 Jeżeli 3 na 10 pierwszych postów nowo zarejestrowanego użytkownika zostanie usuniętych lub przeniesionych do kosza, to konto użytkownika zostaje zablokowane.

7. Zabronione
7.1 Zabronione są wszelkie formy spamu (w tym repeating, flood: czyli wielokrotne powtarzanie tych samych treści, postów, tematów itd), wulgarności, chamstwa. Forum jest dla każdego i należy mieć to na uwadze.

7.2 Zabronione jest używanie wulgarnych lub obraźliwych: awatarów, sygnatur, podpisów. W razie napotkania takowych, będą zmieniane przez moderatorów, a użytkownik otrzyma ostrzeżenie.

7.3 Zabronione są wszelkiego typu prowokacje; wątki lub wpisy wprowadzające w błąd w sposób celowy lub zamierzony. Ostrzeżenie może zostać przyznane w zależności od wagi naruszenia regulaminu.

7.4 Zabronione jest wywieranie presji na innych forumowiczach

7.5 Zabronione są wszelkiego rodzaju groźby, zastraszanie itd

7.6 Zabronione są wszelkie formy rasizmu, nietolerancji; tzn. wypowiedzi antynarodowych i szerzących nienawiść; wypowiedzi wulgarne odnoszące się do innych nacji/kolorów skóry/wierzeń/osób.

7.7 Wszystkie zakazy odnoszą się do Forum jako całości, przez co rozumie się zarówno obszar forum, shoutbox oraz obszar wiadomości prywatnych, w tym także wiadomości e-mail o ile te zostały nadane za pośrednictwem serwisu.

7.8 Na forum nie można reklamować innych stron internetowych, za wyjątkiem działu "Offtopic".

7.9 Zabronione są jakiekolwiek zmiany w przypisach moderatorów (edit), jakie zamieszczają oni w postach użytkowników. Wszystkie próby ingerencji w przypisy będą rejestrowane, a osoba otrzyma ostrzeżenie.

7.10 Zabronione jest obrażanie, oczernianie, przedstawianie w jednostronnym złym świetle uczestników forum, członków klubu, oraz wszelkich osób zewnętrznych i instytucji. Uzasadnionej i konstruktywnej krytyce podlegają jedynie zjawiska, formy działania i konkretne wady.

7.11 Zabronione jest umieszczanie w postach swoich adresów e-mail. Wszelkie prośby o wysłanie czegokolwiek należy kierować na PW lub poprzez inne narzędzie komunikacji.

8. Szczególne przepisy porządkowe
8.1 Szczególne przepisy porządkowe dotyczą szczególnych zasad obowiązujących w danych kategoriach forum i należy ich szukać w odpowiednich kategoriach (o ile występują). Stanowią one uzupełnienie regulaminu, a ich nieprzestrzeganie jest traktowane na równi z nieprzestrzeganiem regulaminu głównego.

8.2 Administracja Forum ma prawo wprowadzać tymczasowo dodatkowe zasady regulujące życie Forum. Zasady te mają moc równą regulaminowi, ale nie mogą być z nim w sprzeczności.

9. Postanowienia końcowe
9.1 Administrator ma prawo zmienić regulamin, powiadamiając jednak o wprowadzonych zmianach.

9.2 Administrator i moderatorzy forum nie ponoszą żadnej odpowiedzialności cywilno - prawnej za posty użytkowników

9.3 Administrator ma prawo usunąć daną osobę z forum, bez podania przyczyny.

9.4 Skrypt tego forum wykorzystuje cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze. Te cookies nie zawierają żadnych informacji, które podałeś i służą jedynie ułatwieniu korzystania z forum. Adres email jest wykorzystywany jedynie dla potwierdzenia podanych informacji, hasła (i dla przesłania nowego hasła, gdybyś zapomniał stare) oraz ewentualnej masowej korespondencji.

9.5 Decyzje administratora są ostateczne i nie podlegają dyskusji.

9.6 Rejestrując się na forum, akceptujesz w pełni ten regulamin, i zobowiązujesz się do jego przestrzegania.
Ostatnio zmieniony 2009-05-02, 17:22 przez Robert Reimus, łącznie zmieniany 6 razy.

Zablokowany