Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Moderator: spooney

Awatar użytkownika
spooney
Członek Stowarzyszenia
Posty: 6536
Rejestracja: 2008-08-21, 17:38
Lokalizacja: Bydgoszcz

Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Post autor: spooney » 2010-05-19, 18:25

:gazeta: Bydgoszcz. Będą podwyżki w MZK
Gazeta Pomorska
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /922242561[/quote]

Dobre i te 6%, chociaż przy rosnących kosztach życia (czynsz, prąd, woda, itp. itd.) taka podwyżka stanie się nawet niezauważalna :kreci:
Obrazek

Kamil3836
Posty: 2637
Rejestracja: 2009-02-18, 12:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Kamil3836 » 2010-05-19, 19:19

Przez srogą zimę mieliśmy kłopoty z taborem, a co za tym idzie ponad półtora miliona złotych straty z tytułu nieprzejechanych kilometrów.
Nie tylko z taborem, ponieważ przez nie odśnieżone ulice autobusy miały problemy z przejazdem.
spooney pisze:Dobre i te 6%, chociaż przy rosnących kosztach życia (czynsz, prąd, woda, itp. itd.) taka podwyżka stanie się nawet niezauważalna :kreci:
Z tego co słyszałem, 50-80 zł na rękę... a to nie jest za dużo.
Sytuację może jeszcze zmienić sprzedaż byłej zajezdni autobusowej przy ul. Szajnochy,
Zacznijmy od tego, że zajezdni nie mogą sprzedać od dawna i raczej jej nie sprzedadzą. Pieniądze także z tej zajezdni miały iść na tabor.
na początku przyszłego roku zmiany organizacyjne i kadrowe, które zapowiedział już zarząd spółki.
Czyli jakie? Na przykład, zwolnią 3-5 kierowników, którzy zarabiają po 3,5 tys, to nie da za dużo. W końcu może jakiś kierownik, którego mieliby zwolnić, jest potrzebny. Może bardziej zaczną pilnować pracowników, czyli obcinać premie za każdą bzdurę? Ale miejmy nadzieję, że to tylko przypuszczenia.
Ostatnio zmieniony 2010-05-19, 19:25 przez Kamil3836, łącznie zmieniany 1 raz.

Street Elite
Posty: 78
Rejestracja: 2008-12-07, 23:54
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Street Elite » 2010-05-19, 20:53

Niech się cieszą nawet i z tych 6%. Niektórzy całe życie uczciwie pracują i żadnej podwyżki (np. moi rodzice). Przy rosnących kosztach życia, jak ktoś tu zauważył, nie odczują podwyżki, ale też mniej odczują wzrost kosztów życia.
Na pohybel dżinsom!

Awatar użytkownika
korpi
Członek Stowarzyszenia
Posty: 1429
Rejestracja: 2007-08-16, 18:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: korpi » 2010-05-19, 20:54

spooney pisze:Dobre i te 6%, chociaż przy rosnących kosztach życia (czynsz, prąd, woda, itp. itd.) taka podwyżka stanie się nawet niezauważalna :kreci:
Od 1 czerwca drożeje gaz, około 3% (Źródło: ta sama gazeta ;p)

reputed
Posty: 1413
Rejestracja: 2007-01-17, 14:37

Post autor: reputed » 2010-05-19, 23:30

Jakbym zarabiał 2500 na rękę i jeszcze dostał 6% podwyżki, czyli około 150 zł na rękę to bym skakał z radości.
Niektórzy jednak muszą rypać za 1500 zł, a podwyżkę widzą raz na 2-3 lata w wysokości 2%...

Kamil3836
Posty: 2637
Rejestracja: 2009-02-18, 12:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Kamil3836 » 2010-05-20, 07:37

volvo7000A pisze:Jakbym zarabiał 2500 na rękę i jeszcze dostał 6% podwyżki, czyli około 150 zł na rękę to bym skakał z radości.
Niektórzy jednak muszą rypać za 1500 zł, a podwyżkę widzą raz na 2-3 lata w wysokości 2%...
2500 na rękę? To żeś teraz wyjechał... Na 3/4 etatu zarabiają od 1,5tys do 1,8tys a na cały od 1,8 do 2,3 zależy od stażu pracy. Co 5 lat motorniczowie przechodzą na wyższą stawkę, ale to nie zawsze. To nie będzie 150 zł. Nie narzekaj, że zarabiasz 1500, [err=nie którzy] niektórzy[/err] zarabiają mniej, ale spójrz sobie na kierownika/prezesa ile on zarabia i [err=mniej] miej[/err] do niego pretensje. Chcesz tyle zarabiać, to zrób pozwolenie do kierowania tramwajem, proste?

PS. Nie wiem gdzie pracujesz, ale kierowcy/motorniczowie do tej pracy co wykonują to za mało zarabiają, ponieważ odpowiadają za ludzi, za pojazd i bezpieczeństwo.
Ostatnio zmieniony 2010-05-20, 07:53 przez Kamil3836, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Darek
Członek Stowarzyszenia
Posty: 5984
Rejestracja: 2008-02-27, 16:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Darek » 2010-05-20, 07:55

za pojazd
Oj chciałbym żeby naprawdę odpowiadali...
80 lat komunikacji autobusowej w Bydgoszczy 1936-2016

micha

Post autor: micha » 2010-05-20, 10:38

Podwyżki ma być 3% a o 6% wzrośnie dodatek eksploatacyjny( ok. 25 gr.).
@ Volvo 7000- pozwolenie kosztuje "tylko" 5000-6000 tys. prawko D + pozwolenie na przewóz osób grubo ponad 10000. Czy ktoś Ci zabrania inwestować w swoja osobę? Jeśli nie to nie narzekaj na swoje zarobki-aha za co w pracy odpowiadasz?

Alien
Posty: 18
Rejestracja: 2008-01-09, 19:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Alien » 2010-05-20, 12:42

2500 na ręke...dobre hehhe. A ciekawe czy szanowni rodzice volvo7000A jednego dnia wychodzą o 2 w nocy do pracy a z kolei innego dnia o tej godzinie z pracy wracają. A co do odpowiedzialności za tabor. Jak kierowca sam sobie w kabinie swoimi własnymi środkami czystości nie posprząta to nikt za niego tego nie zrobi. Zerknijcie do kabin wozów bez obsady...taki syf, że nie wiadomo za co sie złapać..3 razy obrócisz sterem i ręce masz jakbyś taplał się wbłocie. To firma powinna dbać o czystość taboru również w kabinie. Nie wydaje mi się, żeby pracownicy biurowi sami myli swoje podłogi w gabinetach i czyścili biurka. W biurowcach aż się roi od pań sprzątaczek. I powiedzcie mi dlaczego przeciętny pracownik ma cierpieć dlatego że zimą tabor był niesprawny? Może jeśli wozy byłyby porządnie serwisowane to problemu by nie było. Wszędzie, nawet do stosunkowo młodych wozów ładuje się zamienniki a nie oryginalne części czy oleje i smary. A podzespołów nie wymienia się na nowe tylko po 10 razy się regeneruje... więc jak ten sprzęt ma chodzić? Zimą co drugi wyjazd jelcza z zajezdni po naprawie kończył sie tak, że nie zdążył dojechać nawet do pierwszego przystanku i już zawracał na tę samą usterkę.
Ostatnio zmieniony 2010-05-20, 16:11 przez Alien, łącznie zmieniany 1 raz.

reputed
Posty: 1413
Rejestracja: 2007-01-17, 14:37

Post autor: reputed » 2010-05-20, 14:32

Alien pisze:2500 na ręke...dobre hehhe
Doskonale wiem ile zarabiają kierowcy w Bydgoszczy :)
Alien pisze:jednego dnia wychodzą o 2 w nocy do pracy a z kolei innego dnia o tej godzinie z pracy wracają
Co to ma do rzeczy? Czyli ci co pracują od 7 do 15 powinni zarabiać najmniej? Czy może pracujący od 9 do 17, bo na 7 to trzeba za wcześnie wstać? Idąc twoim tokiem myślenia to sprzątaczki w autobusach powinny zarabiać z 3 kafle na rękę, bo całą noc nie prześpią.
Alien pisze:Jak kierowca sam sobie w kabinie swoimi własnymi środkami czystości nie posprząta to nikt za niego tego nie zrobi
Jak pójdziesz gdziekolwiek do pracy, to zrozumiesz, że każdy ma obowiązek dbać o czystość swojego stanowiska pracy.
Alien pisze:dlaczego przeciętny pracownik ma cierpieć dlatego że zimą tabor był niesprawny?
Cierpieć? No raczej z wypłaty mu nie odciągali na "serwisowe" dla autobusów. Co najwyżej by nie dostał podwyżki. Ale dostał - więc o co ci właściwie chodzi?

Moim zdaniem temat jest do zamknięcia - wiemy już, że dostaną podwyżki i wszystko w temacie.

Awatar użytkownika
Paweł W
Posty: 751
Rejestracja: 2008-10-25, 23:00

Post autor: Paweł W » 2010-05-20, 15:11

volvo7000A pisze:Jak pójdziesz gdziekolwiek do pracy, to zrozumiesz, że każdy ma obowiązek dbać o czystość swojego stanowiska pracy.
Tak się składa, że kolega Alien był/jest kierowcą (wywnioskowałem po postach na forum), więc trochę wie na ten temat. W sytuacji gdy kierowca codziennie jeździ innym wozem trudno wymagać od niego aby szorował i pucował kabinę czy felgi. Wystarczyło spojrzeć jak kierowcy dbali o swoje wozy kiedy nimi cały czas jeździli: może nie lśniły na połysk, ale były przynajmniej czyste.
volvo7000A pisze:Czyli ci co pracują od 7 do 15 powinni zarabiać najmniej?
Nikt tego nie stwierdził, padło jedynie stwierdzenie, że wielu kierowców jednego dnia wstaje o 2 do pracy, a innego o tej godzinie wraca. Kierowca do tego jest odpowiedzialny za ludzi, których wiezie, musi mieć oczy dookoła głowy i myśleć w jaki sposób ma w szczycie manewrować tak by nie zrobić nikomu nic się nie stało i jednocześnie odpowiednio się ustawiać. Jeżeli sytuacja w tym kraju jeśli chodzi o zarobki kierowców nie zmieni się to większość wyemigruje na Zachód, gdzie zarobki są kilkukrotnie wyższe niż u nas, do tego obecnie duże koszty uzyskania kat. D, o których wspomniał Michał, to nikt nie będzie chciał jeździć w tym kraju, a spora część kierowców to przecież ludzie po 40 roku życia. Jestem ciekawy czy gdybyś był kierowcą musiał codziennie jeździć po 10h wstawając o 2 rano albo o tej samej godzinie wracać, przejeżdżając po kilka razy przez zatłoczone Rondo Jagiellonów musząc uważać by nie spowodować kolizji, bez żadnej przerwy w szczycie, to ciekawe czy nie chciałbyś podwyżki. Przy rosnących kosztach utrzymania jak już tu było napisane kierowcy/motorniczowie nie odczują jej za bardzo, ale na ich miejscu cieszyłbym się nawet z tego. I naprawdę argument, że inni mają gorzej jest śmieszny, bo gdyby tak było to tak jak już ktoś w podobnym temacie napisał: nie jeździlibyśmy nowymi autobusami, nikt nie robił by dróg bo na Białorusi mają gorzej. A panie sprzątaczki akurat mają dość lekką pracę, bo nie jest żadną filozofią umycie podłóg i posprzątanie kurzu. Kierowca/motorniczy ma jednak znacznie większą odpowiedzialność.

[ Komentarz dodany przez: spooney: 20 Maj 2010, 2010 16:15 ]
Proszę trzymać się tematu podwyżek i nie robić OT o sprzątaniu itp.
79 Glinki <-> Rycerska
61 Rekinowa <-> Kapuściska (Mokra)
68 Osiedle Leśne <-> Glinki BFM (Exploseum/Prądocińska)
2 Rondo Kujawskie <-> Las Gdański
109 Dworzec Centralny <-> Os. Górczewska
11 Koniuchy <-> Czerniewice
51 Poznań Główny <-> Os. Sobieskiego
3 Nowy Bieżanów <-> Krowodrza Górka

Kamil3836
Posty: 2637
Rejestracja: 2009-02-18, 12:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Kamil3836 » 2010-05-20, 16:22

volvo7000A pisze:Doskonale wiem ile zarabiają kierowcy w Bydgoszczy :)
Nie wiesz... I to powie większość MKM, która zna kierowców/motorniczych...
Alien pisze:Zimą co drugi wyjazd jelcza z zajezdni po naprawie kończył sie tak, że nie zdążył dojechać nawet do pierwszego przystanku i już zawracał na tę samą usterkę.
Nie tylko zimą, popatrzmy na wóz 547, prawie ciągle awaria na to samo. Jeśli ogrzewanie nie działa, albo działa słabo to on jeździ w tym ~7/10h. Dodam, że kierowcy mają tam troszkę obcinane premie za [err=nie przejechane] nieprzejechane[/err] wkm pomimo, że to nie ich wina.
Alden471 pisze:musząc uważać by nie spowodować kolizji,
Nawet jeśli to nie jest wina kierowcy/motorniczego, to i tak zostaje to w papierach.
Ostatnio zmieniony 2010-05-20, 17:17 przez Kamil3836, łącznie zmieniany 1 raz.

micha

Post autor: micha » 2010-05-26, 20:21

Przyszły nowe angaże. Najniższa stawka przy całym etacie to 2.087 zł. więc podwyżka wyniosła (w moim przypadku) 61 zł.

Krzysztof Ziętara
Członek Stowarzyszenia
Posty: 2215
Rejestracja: 2007-01-12, 00:15
Lokalizacja: Bydgoszcz

Wkrótce zabraknie nam tramwajów..

Post autor: Krzysztof Ziętara » 2012-01-31, 17:22

OT się robi - ja ogólnie nie mam nic przeciwko domaganiu się podwyżek, tylko trzeba sie zastanowić jak długofalowa jest strategia "podwyżki zamiast inwestycji". Arndt jeszcze mówił że on by chciał żeby to było podniesienie podstawy, a nie premia jednorazowa. To co, za rok na następne podwyżki Toruńska, a potem Inowrocławska?

/mod/ no to nie ciągniemy dalej OT

michał 78
Posty: 510
Rejestracja: 2010-12-01, 20:03

Wkrótce zabraknie nam tramwajów..

Post autor: michał 78 » 2012-01-31, 18:08

Tarhim pisze:Prezes Czyrny ostatnio chciał przeznaczyć środki ze sprzedaży zajezdni na tramwaje, prawda?
A zwiąchole - na wypłaty...
Niekoniecznie. Prezes obiecał po sprzedaży zajezdni (a było to ze dwa lata temu) że pewna część kasy trafi do załogi w formie jednorazowej premii. Więc zupełnie nie rozumiem określenia "na wypłaty".

Krzysztof Ziętara
Członek Stowarzyszenia
Posty: 2215
Rejestracja: 2007-01-12, 00:15
Lokalizacja: Bydgoszcz

Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Post autor: Krzysztof Ziętara » 2012-01-31, 20:50

michał 78 pisze: Niekoniecznie. Prezes obiecał po sprzedaży zajezdni (a było to ze dwa lata temu) że pewna część kasy trafi do załogi w formie jednorazowej premii.
Zajezdnię sprzedano niedawno, więc obiecyał raczej przy jej opuszczaniu.
Więc zupełnie nie rozumiem określenia "na wypłaty".
Oddajmy głos przewodniczącemu:
W przyszłym tygodniu siadamy do rozmów. Wolelibyśmy, aby te pieniądze pomogły podnieść podstawy wynagrodzeń. Nie interesuje nas jednorazowa premia z tytułu sprzedaży zajezdni - nie kryje Andrzej Arndt, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej. - Załoga, zwłaszcza motorniczowie, kierowcy i zaplecze techniczne są zdeterminowani i gotowi do zaostrzenia protestów.

michał 78
Posty: 510
Rejestracja: 2010-12-01, 20:03

Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Post autor: michał 78 » 2012-02-01, 09:25

Pan A. wiele by chciał. A większość ludzi zdaje sobie sprawę że chcieć to nie wszystko. A jeśli chodzi o podwyżki to nie ma o czym mówić. Jeśli firma wypracuje zysk (a tak było w 2011) to może będzie więcej niż ostatnio.

Awatar użytkownika
michu76
Posty: 576
Rejestracja: 2008-01-28, 19:26

Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Post autor: michu76 » 2012-02-01, 23:00

Jeśli miasto chce mieć sprawną komunikację miejską, to muszą być ludzie do obsługi autobusów i tramwajów. Jeśli miasto nie będzie odpowiednio finansować KM, to kto będzie jeździł za 2000 zł jak ma rodzinę na utrzymaniu? Nie ma płacy nie ma pracy i tyle. Nasze MZK jeśli chodzi o zarobki motorniczych i kierowców jest daleko w tyle za innymi firmami komun. w kraju. Każdy chce mieć odpowiednio zapłacone za swoją pracę a ta w kierowaniu autobusami i tramwajami do najlżejszych nie należy.
Michu76

michał 78
Posty: 510
Rejestracja: 2010-12-01, 20:03

Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Post autor: michał 78 » 2012-02-02, 09:44

michu76 pisze:to muszą być ludzie do obsługi autobusów i tramwajów.
Właśnie. Niektórym wydaje się że nowoczesny tramwaj czy autobus to wszystko. Najważniejszym elementem tego układu jeszcze długo pozostanie człowiek i to w jakich warunkach będzie wykonywał swoją pracę (tu duża rola kasy) ma decydujące znaczenie dla jakości i bezpieczeństwa działania KM.

Awatar użytkownika
Kuba3569
Członek Stowarzyszenia
Posty: 1076
Rejestracja: 2007-01-06, 19:30

Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Post autor: Kuba3569 » 2012-02-02, 13:30

Artur pisze:"pracując tu jesteś jedną nogą na cmentarzu, drugą w więzieniu"
http://www.phototrans.eu/14,533762,0,Ik ... E_098.html tak a propos. No ale i tak wciąż znajdą się osoby, dla których ta praca to tylko siedzenie za kółkiem i nic nie robienie. ;)
Jelcz M11 #2641 Volvo B10MA #2459

michał 78
Posty: 510
Rejestracja: 2010-12-01, 20:03

Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Post autor: michał 78 » 2012-02-02, 21:50

Jakub Czarnecki pisze:dla których ta praca to tylko siedzenie za kółkiem i nic nie robienie. ;)
BRAWO. Nie wiem czy to twoja głupota czy indolencja.

Awatar użytkownika
Kuba3569
Członek Stowarzyszenia
Posty: 1076
Rejestracja: 2007-01-06, 19:30

Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Post autor: Kuba3569 » 2012-02-02, 21:52

michał 78 pisze:BRAWO. Nie wiem czy to twoja głupota czy indolencja.
Chyba nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi.

I jeszcze jedno. Zanim zaczniesz kogoś obrażać warto, żebyś najpierw zrozumiał o co danej osobie chodziło.
Pozdrawiam. :)
Jelcz M11 #2641 Volvo B10MA #2459

michał 78
Posty: 510
Rejestracja: 2010-12-01, 20:03

Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Post autor: michał 78 » 2012-02-03, 09:38

Jakub Czarnecki pisze:Zanim zaczniesz kogoś obrażać warto, żebyś najpierw zrozumiał o co danej osobie chodziło
A o co Ci chodziło. Wiele razy spotkałem się z określeniem (w tym ze strony mojej żony): a czym ty się tak zmęczyłeś? siedzisz sobie i nic nie robisz. Nie wiem czym się zajmujesz ale najpierw przekonaj się na własnej skórze a potem zacznij pisać.
P.S. praca jako fizyczna nie jest może ciężka ale presja odpowiedzialności robi swoje.

Awatar użytkownika
Kuba3569
Członek Stowarzyszenia
Posty: 1076
Rejestracja: 2007-01-06, 19:30

Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Post autor: Kuba3569 » 2012-02-03, 11:05

michał 78 pisze:A o co Ci chodziło.
Po pierwsze tak się składa, że sam mam w rodzinie osobę, która od 28 lat "kręci kółkiem" w MZK i NIGDY nie nazwałbym tej pracy siedzeniem i nic nie robieniem.
Pisałem o tym, że wciąż słychać takie głosy od osób, które nigdy nie miały styczności z tą pracą np. w burzliwym czasie akcji protestacyjnej w MZK w 2009 bodajże, nie raz słyszałem jak pasażerowie krzyczeli z pretensjami do kierowców "siedzą sobie za kółkiem, a 3000 na rękę by chcieli".
Jelcz M11 #2641 Volvo B10MA #2459

Awatar użytkownika
Michał
Posty: 682
Rejestracja: 2009-08-17, 12:20
Lokalizacja: Bydgoszcz

Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Post autor: Michał » 2012-02-03, 11:37

Jakub Czarnecki pisze:Po pierwsze tak się składa, że sam mam w rodzinie osobę, która od 28 lat "kręci kółkiem" w MZK i NIGDY nie nazwałbym tej pracy siedzeniem i nic nie robieniem.
Pisałem o tym, że wciąż słychać takie głosy od osób, które nigdy nie miały styczności z tą pracą np. w burzliwym czasie akcji protestacyjnej w MZK w 2009 bodajże, nie raz słyszałem jak pasażerowie krzyczeli z pretensjami do kierowców "siedzą sobie za kółkiem, a 3000 na rękę by chcieli".
Dokładnie! Myślą że to tak prosto jest wysiedzieć 9 godzin za kółkiem od wczesnych godzin porannych do południa lub od południa do nocy by mi tyłki wozić, nie myślą wgl o tym jaka to jest odpowiedzialność ze strony kierowcy...brak słów na takich ludzi.

/mod/ wszystko ładnie pięknie tylko trzymajmy się tematu

Jarek

Re: Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Post autor: Jarek » 2012-02-04, 17:25

Michal_94 pisze:Dokładnie! Myślą że to tak prosto jest wysiedzieć 9 godzin za kółkiem od wczesnych godzin porannych do południa lub od południa do nocy by mi tyłki wozić, nie myślą wgl o tym jaka to jest odpowiedzialność ze strony kierowcy...brak słów na takich ludzi.
Nie ma co dyskutować bo kto nie zasmakował i nie spróbował ten nie wie o co chodzi :ok: Najlepsze jest to że jak dostanę wóz który słabo grzeje to ludzie myślą że ja ogrzewania nie włączam :lol: jak zwykle wina kierowcy :ok: wszystko co się stanie to jest wina kierowcy i zawsze kierowca jest za wszystko odpowiedzialny nawet za to że uciekł komuś z przed nosa i autobus jest mocno spóźniony przez korki i inne sytuacje drogowe na mieście, ale ta osoba która się spóźniła to już się nie przyzna do tego że ojej przepraszam spóźniłam/em się na autobus! :ok: Niestety płaca jest nie adekwatna do zmęczenia i odpowiedzialności jaką ponosi kierowca/motorniczy :swir:

Awatar użytkownika
spooney
Członek Stowarzyszenia
Posty: 6536
Rejestracja: 2008-08-21, 17:38
Lokalizacja: Bydgoszcz

Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Post autor: spooney » 2012-02-06, 20:24

:gazeta: Co MZK zrobi z taką kasą? Podwyżki czy nowy tabor?
Źródło: Gazeta wyborcza
http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1, ... abor_.html
Obrazek

michał 78
Posty: 510
Rejestracja: 2010-12-01, 20:03

Podwyżki i premie dla pracowników MZK

Post autor: michał 78 » 2012-02-07, 16:27

No cóż , czyżby pan prezes zmienił zdanie. Zrobi co będzie chciał ale jak dla wyciszenia nastrojów się za dużo naobiecuje a potem chce z tego wycofać to trochę nieładnie( gdyby nie zapewniał o części kasy za zajezdnię dla ekipy to słowa bym nie powiedział na ten temat).

ODPOWIEDZ