Ulgi w komunikacji dla honorowych dawców krwi

Miejsce na pozostałe tematy związane z transportem publicznym

Moderator: spooney

Awatar użytkownika
korpi
Członek Stowarzyszenia
Posty: 1429
Rejestracja: 2007-08-16, 18:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Ulgi w komunikacji dla honorowych dawców krwi

Post autor: korpi » 2009-01-21, 17:35

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi I - go stopnia.

Odpowiednia wkładka do legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I . go stopnia, wydana wspólnie przez ZDM i KP i Zarząd Okręgowy PCK w Bydgoszczy.
Bo oddaje krew. W piątek ide drugi raz. I ile trzeba oddać krwi/razy żeby miec ten I stopień.
Tak pytam z ciekawości xD
Ostatnio zmieniony 2009-01-21, 21:43 przez korpi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
spooney
Członek Stowarzyszenia
Posty: 6536
Rejestracja: 2008-08-21, 17:38
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: spooney » 2009-01-21, 17:43

Korpi, tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania >> http://www.oddajkrew.pl/index.php?idd=3
Obrazek

Awatar użytkownika
Jakub Sobel
Posty: 334
Rejestracja: 2007-02-01, 14:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Jakub Sobel » 2009-01-21, 21:17

I stopień to 18 litrów krwi.
Jednorazowo pobierają 450 ml
Krew można oddać max. 6 razy w roku.
Więc trzeba pójść 40 razy.
Wychodzi trochę ponad 6,5 roku chodząc regularnie.

Jaras
Posty: 18
Rejestracja: 2008-12-25, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Jaras » 2009-01-27, 22:54

Qbasob pisze:Wychodzi trochę ponad 6,5 roku chodząc regularnie.
Chyba, że oddajesz osocze. Jednorazowo to 600 ml, możesz oddawać co 2 tygodnie. Ode mnie często biorą osocze. Wtedy 6,5 roku kurczy się do ok. 4 lat(biorąc pod uwagę, że od czasu do czasu oddasz pełną krew i masz 8 tygodni przerwy).

Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 255
Rejestracja: 2007-02-13, 17:21
Lokalizacja: zza Twoich plec
Kontakt:

Post autor: Martynka » 2009-01-28, 11:59

Tak czytam o tym oddawaniu krwi i jestem dla Was pełna podziwu, bo u mnie nawet pobranie iluś tam mililitrów krwi do badań graniczy z cudem :( Zastanawia mnie czy to prawda, że oddając krew po raz pierwszy zobowiązujesz się w pewien sposób oddawać regularnie (słyszałam, że organizm się tego domaga)?
To przez nich moje życie pędzi jak TGV :

http://www.regionalgeographic.pl/

http://infobydgoszcz.pl/

http://www.kujawskiportal.pl/index.php


" ... Nie pamiętasz już o smokach i rycerzach, ja zapomnieć nie zamierzam i uważam, że historia lubi się powtarzać... " FokuSmok - Powtarzam się

Jak atropina rozszerzam źrenice, byś poznał kolory świata...

Awatar użytkownika
Jakub Sobel
Posty: 334
Rejestracja: 2007-02-01, 14:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Jakub Sobel » 2009-01-28, 18:25

Ja tego nie miałem. Oddałem raz i nic. Z kolei mój tata oddawał 2 lata i potem wyjechał za granicę. Mówił potem, że się czuł jakby mu miało żyły rozerwać.
23-25 Lipiec, Szczytno, Hunter Fest: In Flames, Motorhead, Arch Enemy, Tarja Turunen, Vader i wiele innych. Karnet 3 dni+pole namiotowe 150zł. Ktoś chętny?

Awatar użytkownika
korpi
Członek Stowarzyszenia
Posty: 1429
Rejestracja: 2007-08-16, 18:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: korpi » 2009-01-28, 19:01

Misiaczynka pisze:słyszałam, że organizm się tego domaga
Jak raz to nie, ale jak chodziło sie kilka razy z rzędu to nie można tak nagle przerwać. Bo organizm jest przyzwyczajiny do zwiększonej "produkcji" krwi.
Ostatnio zmieniony 2009-01-28, 19:36 przez korpi, łącznie zmieniany 1 raz.

Jaras
Posty: 18
Rejestracja: 2008-12-25, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Jaras » 2009-01-28, 23:48

Wiecie co, ja też znam te historie z nadmiernym przyrastaniem krwi ale to- jak dla mnie- rodzaj zaburzenia/ błędu organizmu. Po oddaniu krwi, komórki hemoglobiny odbudowują się w ciągu 2-3 godzin i po tym czasie masz znowu tyle krwi ile przed oddaniem. Tempo odbudowy komórek krwi po oddaniu jest więc bardzo szybkie- prawie 2 szklanki w 2 godziny. Przyrost ponad normę jest w takim razie bardzo powolny- przecież nie może się utrzymywać na poziomie odbudowy 2 szklanek w ciągu 2 godzin, bo przecież do następnej wizyty musi upłynąć 8 tygodni (dla mężczyzn). Czyli organizm ocenia skalę ubytku i w odpowiednim tempie odbudowuje hemoglobinę. Odbudowuje ją do poziomu normy i kiedy ten poziom jest osiągnięty, odbudowa się kończy. Zdrowy organizm utrzymuje na stałym poziomie wszystkie procesy, które w nim zachodzą. Więc przyrost krwi ponad normę, przy częstotliwości oddawania 8 tygodni, nie jest do końca normalny i nie musi dotyczyć każdego.

Awatar użytkownika
Jakub Sobel
Posty: 334
Rejestracja: 2007-02-01, 14:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Jakub Sobel » 2009-01-29, 00:36

Jaras pisze:Po oddaniu krwi, komórki hemoglobiny odbudowują się w ciągu 2-3 godzin i po tym czasie masz znowu tyle krwi ile przed oddaniem
Przepraszam, że tak bezpośrednio, ale BZDURA. Po oddaniu 450ml krwi, czyli mniej więcej 10% całości krążącej w ciele, powrót do poziomu z przed pobrania trwa w przybliżeniu 2 tygodnie. Poza tym krew to nie tylko hemoglobina.

agatka;)

Post autor: agatka;) » 2009-01-31, 15:47

Ja byłam na [err=Markwatra] Markwarta[/err] bo organizowałam z klasą akcję ''Krew darem życia'' i tam facet nam opowiadał, że wcale nie ma czegoś takiego, że krew przyrasta, więc jak raz się [err=oda] odda[/err] to nie trzeba drugi, krew nie przyrasta w naszym [err=organiźmie] organizmie[/err].
Ostatnio zmieniony 2009-02-01, 12:04 przez agatka;), łącznie zmieniany 1 raz.

Jaras
Posty: 18
Rejestracja: 2008-12-25, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Jaras » 2009-02-02, 00:18

Yyy sorki za błąd... Byłem już zmęczony <lol2> Tam gdzie pisałem "hemoglobina", miało być ogólnie "krew", a co do szybkości odbudowy- masz rację Qbasob, coś za szybko to u mnie wyszło :P. Same erytrocyty odbudowują się ok 4 tygodni, jednak żelazo, które jest niezbędne do wiązania tlenu w hemoglobinie odbudowuje się aż do 8 tygodni... Ale i tak uważam, że tym przyrastaniem nie ma co się przejmować. Np. serce sportowca jest znacznie rozbudowane ale ludzie ci trenują (i to ciężko) kilka razy w tygodniu, nie raz na 2 miesiące. Tu możemy mówić o adaptacji organizmu. Podobnie kiedy przeprowadzimy się w rejony gór, gdzie stężenie tlenu jest mniejsze. Organizm podejmie działanie, jeśli taki stan się utrzyma przez pewien czas i rozpocznie produkcję większej ilości erytrocytów(aby jednorazowo przy wymianie gazów w płucach wiązać więcej tlenu). Ale oddając krew raz na 8 tygodni (po jej całkowitym odbudowaniu) nie wymuszamy raczej takich zachowań, a na pewno nie na tyle intensywnie. Bądź co bądź, ja na razie się nie obawiam ;]

ODPOWIEDZ