"Transport publiczny działa jak antydepresanty"

Miejsce na pozostałe tematy związane z transportem publicznym

Moderator: spooney

montenegro
Posty: 1794
Rejestracja: 2014-02-16, 09:29

"Transport publiczny działa jak antydepresanty"

Post autor: montenegro » 2016-06-05, 21:45

Zwarte i dobrze skomunikowane miasta poprawiają nastrój mieszkańców

Transport publiczny działa jak antydepresanty. Tak przynajmniej wynika z opracowania grupy włoskich naukowców, którzy badali mieszkańców Turynu, przede wszystkim ludzi starszych. Zasadniczo doszli do dwóch wniosków – na lepsze samopoczucie wpływa zwarta struktura miasta i dobra komunikacja publiczna.
Włosi znaleźli istotną korelację pomiędzy tymi dwoma czynnikami, a skłonnościami do depresji mieszkańców oraz zażywaniem przez nich antydepresantów. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych oraz kobiet.
Wniosek, jaki postawili, to lepsza jakość życia społecznego. W mieście zwartym, gdzie nie trzeba pokonywać dużych odległości, kwitnie ono znacznie lepiej. Ten sam wpływ ma dostępna i dobrej jakości komunikacja miejska, która skraca fizyczną odległość pomiędzy ludźmi. Efekt ten widać przede wszystkim u kobiet i osób starszych, bo to grupy społeczne, które mają najsilniejsze potrzeby pielęgnowania więzi interpersonalnych i prowadzenia aktywnego życia społecznego.

całość: http://www.miasto2077.pl/zwarte-i-dobrz ... eszkancow/
:)

landart
Posty: 76
Rejestracja: 2013-07-20, 19:35

"Transport publiczny działa jak antydepresanty"

Post autor: landart » 2016-06-08, 20:57

Wow, nigdy nie pomyślałbym, że istnieje jakikolwiek związek między jednym a drugim. Czasem mam wrażenie, że naukowcy przez przypadek dochodzą do takich wniosków, a prawdziwa przyczyna obserwowanego zjawiska leży w czymś zupełnie innym. :P

Ale chyba jednak nie wzięło się to znikąd. Może się mylę, ale odnoszę wrażenie, że ludzie starsi bardzo lubią "zamykać się" na swoich osiedlach i są bardzo zadowoleni, gdy mogą załatwić coś idąc pieszo lub podjeżdżając co najwyżej 2-3 przystanki autobusem. Zachwalają sobie takie miejsca, gdzie w obrębie osiedla znajdują się wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy - parę sklepów, przychodnia itp. Może to ma wpływ na samopoczucie starszych ludzi?

I tak, pamiętam, że to badanie było przeprowadzone we Włoszech. :)

ODPOWIEDZ