[OT] Moc radiotelefonów w autobusach i tramwajach.

Miejsce na pozostałe tematy związane z transportem publicznym

Moderator: spooney

elfalcone
Członek Stowarzyszenia
Posty: 484
Rejestracja: 2007-01-06, 21:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

[OT] Moc radiotelefonów w autobusach i tramwajach.

Post autor: elfalcone » 2007-07-28, 01:50

Pytanie do znawców MZK - jaką moc ma radiotelefon w środkach komunikacji MZK.

MZK wiadomo, że ma wielką antenę przy ul. św. Floriana, ale nadajniki u kierowców muszą mieć dużą moc, by słychać ich było w całym mieście. Ktoś wie ile watów uciągną te radiotelefony? Dla porównania, CB ma 4W maksymalnie i w mieście przy dobrej antenie da się słyszeć rozmowę z 4-5 km.

Możliwe, że to OT, w razie co proszę pozostałych moderatorów o przeprowadzkę tego tematu gdzie indziej, choć moim zdaniem najlepiej tu pasuje.

OK, sam przesunąłem, bo rozmowa zeszła na inny temat.
Ostatnio zmieniony 2007-07-28, 11:43 przez elfalcone, łącznie zmieniany 1 raz.

Artur Gotowski
Posty: 670
Rejestracja: 2007-01-06, 14:41

Post autor: Artur Gotowski » 2007-07-28, 02:17

Mi sąsiad (kierowca) mówił, że jak był w serwisie volvo (zlawies wielka?) to jeszcze było słychać :)

Awatar użytkownika
misieek
Posty: 349
Rejestracja: 2007-09-02, 00:24
Lokalizacja: ...

Re: [OT] Moc radiotelefonów w autobusach i tramwajach.

Post autor: misieek » 2007-07-28, 03:36

elfalcone pisze:Pytanie do znawców MZK - jaką moc ma radiotelefon w środkach komunikacji MZK.

MZK wiadomo, że ma wielką antenę przy ul. św. Floriana, ale nadajniki u kierowców muszą mieć dużą moc, by słychać ich było w całym mieście. Ktoś wie ile watów uciągną te radiotelefony? Dla porównania, CB ma 4W maksymalnie i w mieście przy dobrej antenie da się słyszeć rozmowę z 4-5 km.

Możliwe, że to OT, w razie co proszę pozostałych moderatorów o przeprowadzkę tego tematu gdzie indziej, choć moim zdaniem najlepiej tu pasuje.
Nie jestem znawca, ale tutaj raczej chodzi o amplitude i modulacje czestotliwosciowa jak i o samą częstotliwość... A tak samo jak radio, np. Radio Eska, to w toruniu jej słuchałem na bydgoskich czestotliwościach... wiec podobnej mocy moga być te "radiotelefony" kierowcow. Dodam że ja jako elektronik chcialem cos takiego zrobic, ale gdy spytalem pare osob to mowili ze jako "elektronik" bym myslal nad tym conajmniej 5 lat... ciekawe.... wydaje mi sie że mają albo bbaaaardzoo duza czestotliwosc, bo malej raczej nie - bo to by sie slabo fale odbijaly (zaklócenia duze..)... ehh :diabel:
Przypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzej pracy, jej deformacja lub edycja bez zezwolenia autora
podlega karze grzywny, ograniczeniu wolności lub pozbawieniu wolności do lat 3.

elfalcone
Członek Stowarzyszenia
Posty: 484
Rejestracja: 2007-01-06, 21:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: elfalcone » 2007-07-28, 11:41

Częstotliwość nadawania MZK to ok. 451 MHz.

Zaś nadajnik radia Eska ma moc 5kW. (czyli 5000 W); dla porównania Trzeciewiec ma moc wysyłania 120 kW (czyli PR1, PR3, RMF FM, Zet mają taką moc).

Jeżeli chodzi zaś o modulację FM ma mniejszą ilość zakłóceń i lepszą jakość odbioru kosztem niewielkich odległości radiotelefonów, zaś AM ma więcej zakłóceń, gorszą jakość, wpływ zjawisk atmosferycznych, ale odległość między radiotelefonami jest większa.

ODPOWIEDZ