Kod 2D przy rozkładach jazdy

Zgłaszane propozycje nie są oficjalnym stanowiskiem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy i nie należy ich z nim utożsamiać. Ponadto część propozycji zgłaszana jest przez osoby nie będące członkami Stowarzyszenia.

Moderator: spooney

misiekbydzia
Posty: 185
Rejestracja: 2010-11-29, 21:57

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: misiekbydzia » 2014-02-14, 16:00

W związku z tym, ze od jakiegoś czasu możemy sprawdzać rzecziwste czasy odjazdu z przystanków proponuję aby na każdym z rozkladów przy numerze linii pojawił się kod 2D otwierający zakładkę z realnym czasem przejazdu danej linii. Myslę że to nie droga inwestycja a przede wszystkim ułatwiąjąca dostęp do tej nowoczesnej usługi.

Aktualnie trochę czasu zajmuje sprawdzenie ręczne, a tak, moglibyśmy podejść zeskanować i widzieć informację po 5 sekundach od skanu. Co wy na to ?
Linia 55...niekończąca droga...

Krzysztof Ziętara
Członek Stowarzyszenia
Posty: 2215
Rejestracja: 2007-01-12, 00:15
Lokalizacja: Bydgoszcz

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: Krzysztof Ziętara » 2014-02-14, 16:24

Tak, ale najpierw niech poskładają ten system do kupy tak żeby pasażer mógł się połapać.

Awatar użytkownika
spooney
Członek Stowarzyszenia
Posty: 6536
Rejestracja: 2008-08-21, 17:38
Lokalizacja: Bydgoszcz

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: spooney » 2014-02-14, 16:40

Świetny pomysł :ok:
Tylko właśnie, niech system zacznie najpierw prawidłowo działać żeby ta nowość w postaci kodów 2D na rozkładach nie wprowadzała jeszcze większego zamieszania i co za tym idzie - pasażera w błąd :) A jeśli nie kod przy każdej linii to chociaż kod dla danego przystanku :)
Obrazek

Awatar użytkownika
korpi
Członek Stowarzyszenia
Posty: 1429
Rejestracja: 2007-08-16, 18:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: korpi » 2014-03-01, 12:18

Chociaż głupi numer przystanku by dali...

misiekbydzia
Posty: 185
Rejestracja: 2010-11-29, 21:57

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: misiekbydzia » 2014-03-03, 01:50

dokładnie, sam numer by wystarczył....byłem teraz na weekend we Wrocławiu... no możemy im buty lizać...
Linia 55...niekończąca droga...

Krzysztof Ziętara
Członek Stowarzyszenia
Posty: 2215
Rejestracja: 2007-01-12, 00:15
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: Krzysztof Ziętara » 2014-03-04, 10:39

misiekbydzia pisze:byłem teraz na weekend we Wrocławiu... no możemy im buty lizać...
No nie. Miałem okazję korzystać z wrocławskiej komunikacji na co dzień i dziękuję, postoję, nawet Bydgoszcz nakrywa kapeluszem.

reputed
Posty: 1413
Rejestracja: 2007-01-17, 14:37

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: reputed » 2014-03-05, 07:58

Krzysztof Ziętara pisze:byłem teraz na weekend we Wrocławiu... no możemy im buty lizać...


No nie. Miałem okazję korzystać z wrocławskiej komunikacji na co dzień i dziękuję, postoję, nawet Bydgoszcz nakrywa kapeluszem.

A może tak bardziej merytorycznie, a mniej poetycko?

misiekbydzia
Posty: 185
Rejestracja: 2010-11-29, 21:57

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: misiekbydzia » 2014-03-07, 02:02

1. Przystanki wygladaja jak w metropolii europejskiej, a nie jak u nas pleksje i wyświetlacz.
2. Przy przystankach ( w dużej ilości ) sa stojaki rowerowe.
3. Kod 2d jest na kązdym przystanku tam gdzie nie ma elektronicznej tablicy odjazdów.
4. Automaty biletowe w środkach transportu ( płatności pay-pass'em)
5. Koordynacja perfekcyjna linii podmiejskich z tymi jadącymi do centrum.

Moge dłużej...
Linia 55...niekończąca droga...

reputed
Posty: 1413
Rejestracja: 2007-01-17, 14:37

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: reputed » 2014-03-07, 18:48

misiekbydzia pisze:1. Przystanki wygladaja jak w metropolii europejskiej, a nie jak u nas pleksje i wyświetlacz.
2. Przy przystankach ( w dużej ilości ) sa stojaki rowerowe.
3. Kod 2d jest na kązdym przystanku tam gdzie nie ma elektronicznej tablicy odjazdów.
4. Automaty biletowe w środkach transportu ( płatności pay-pass'em)
5. Koordynacja perfekcyjna linii podmiejskich z tymi jadącymi do centrum.
Byłem, widziałem, popieram.

Krzysztof Ziętara
Członek Stowarzyszenia
Posty: 2215
Rejestracja: 2007-01-12, 00:15
Lokalizacja: Bydgoszcz

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: Krzysztof Ziętara » 2014-03-09, 17:33

Tabor wygląda na mocno zmęczony życiem.
Dwukierunkowe skody są niefunkcjonalne, w szczególności ich miejsce na rower.
Częstotliwości są, ogólnie rzecz biorąc, słabe.
Automaty - teraz już zwalczyli, ale była masakra. Najczęściej nie działały, a w kiosku czy u prowadzącego nie szło kupić biletu, bo przecież są automaty.
Wybudowany od zera, a totalnie niefunkcjonalny węzeł przesiadkowy - rondo Reagana.
Układ przystanków w okolicach Rynku - tak żeby przypadkiem nie było za blisko albo w jednym miejscu.

Archaizmy typu stawka za bagaż czy osobna stawka na linię pospieszną.

Jak na miasto tej wielkości słabo, bardzo słabo. Poznań znacznie lepiej wypada.

reputed
Posty: 1413
Rejestracja: 2007-01-17, 14:37

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: reputed » 2014-03-10, 23:58

Krzysztof Ziętara pisze:Tabor wygląda na mocno zmęczony życiem.
Nie gorzej niż nasz.
Krzysztof Ziętara pisze:Dwukierunkowe skody są niefunkcjonalne, w szczególności ich miejsce na rower.
W czasie remontów jednak są.
Krzysztof Ziętara pisze:Częstotliwości są, ogólnie rzecz biorąc, słabe.
Tramwaje jako podstawa siatki średnio co 12 minut, niektóre linie co 6 lub co 15 min. Autobusy to dowozówki głównie.
Krzysztof Ziętara pisze:Automaty - teraz już zwalczyli, ale była masakra. Najczęściej nie działały, a w kiosku czy u prowadzącego nie szło kupić biletu, bo przecież są automaty.
Wolnostojące owszem. Ale jak ktoś ma kartę to w pojeździe bez problemu szło kupić.
Krzysztof Ziętara pisze:Wybudowany od zera, a totalnie niefunkcjonalny węzeł przesiadkowy - rondo Reagana
Przejścia podziemne są. Windy są. Zintegrowane przystanki autobusowo-tramwajowe są. Tablice elektroniczne są. Mnie się dobrze przesiadało.
Krzysztof Ziętara pisze:Archaizmy typu stawka za bagaż czy osobna stawka na linię pospieszną.
też mamy swoje archaizmy w komunikacji.

zamaszysty
Posty: 8
Rejestracja: 2014-05-27, 10:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: zamaszysty » 2014-06-05, 11:34

misiekbydzia pisze:W związku z tym, ze od jakiegoś czasu możemy sprawdzać rzecziwste czasy odjazdu z przystanków proponuję aby na każdym z rozkladów przy numerze linii pojawił się kod 2D otwierający zakładkę z realnym czasem przejazdu danej linii. Myslę że to nie droga inwestycja a przede wszystkim ułatwiąjąca dostęp do tej nowoczesnej usługi.

Aktualnie trochę czasu zajmuje sprawdzenie ręczne, a tak, moglibyśmy podejść zeskanować i widzieć informację po 5 sekundach od skanu. Co wy na to ?
IMO o wiele wygodniejszym sposobem prezentowania realnego czasu przejazdu linii jest zastosowanie takiego kroju rozkładów, jaki stosuje chociażby MPK Łódź, gdzie prócz samego rozkładu jest pełna tabela czasów przejazdu dla danej linii z rozbiciem nawet zależnie od tego czy masz godziny szczytu, środek dnia, czy noc.

http://d.polskatimes.pl/k/r/3/a1/08/4ed ... 1353384093

Moim zdaniem jest to o wiele prostsze w użyciu i mniej czasochłonne jest sprawdzanie, niż użwanie kodów QR i skaonowanie ich komórką. Mogę wymienić przynajmniej kilka powodów, które powinny mieć tutaj znaczenie:
- Nie wszyscy mają smartfon (proste)
- Nie wszyscy potrafią posługować się zmartfonem w celu czytania kodów QR
- Czasem nie masz po prostu zasięgu, albo rozładuje Ci się telefon
- Osoby bez telefonu i starsze, które są na bakier z nowinkami technicznymi, na pewno nie zyskają nic na kodach QR (czy jak kto woli potocznie, kodach 2d)

Oczywiście można dodać taki kod gdzieś na samym rozkładzie, ale moim zdaniem powinno to być najwyżej pomocnicze, drugorzędne narzędzie. O ile technologia jest bardzo fajną rzeczą i często pomaga, to należy tworzyć rozwiązania jak najprostsze nie dlatego, że "nie możemy tego zrobić w sposób bardziej zaawansowany", bo oczywiście możemy. Rzecz w tym, że nie da sie tego zrobić w sposób bardziej niezawodny i dostępny BEZ użycia technologii.


(PS: Witam wszystkich, to mój pierwszy wpis tutaj!)
Po Bydgosku - Subiektywny blog o Bydgoszczy.
PS. Oddawajmy regularnie krew, bo tej nigdy za dużo i nie wiadomo kiedy Nam może być potrzeba! :)

Skywalker
Posty: 21
Rejestracja: 2014-03-14, 18:47
Lokalizacja: Bydgoszcz, Glinki

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: Skywalker » 2014-06-05, 15:57

zamaszysty pisze:Moim zdaniem jest to o wiele prostsze w użyciu i mniej czasochłonne jest sprawdzanie, niż użwanie kodów QR i skaonowanie ich komórką. Mogę wymienić przynajmniej kilka powodów, które powinny mieć tutaj znaczenie:
- Nie wszyscy mają smartfon (proste)
- Nie wszyscy potrafią posługować się zmartfonem w celu czytania kodów QR
- Czasem nie masz po prostu zasięgu, albo rozładuje Ci się telefon
- Osoby bez telefonu i starsze, które są na bakier z nowinkami technicznymi, na pewno nie zyskają nic na kodach QR (czy jak kto woli potocznie, kodach 2d)
Od lat mówi się/pisze się, że "większość telefonów rozpoznaje kody 2d". Miałem w życiu kilka telefonów, żaden nie był z biedronki, ale też żaden kodów 2d nie ogarniał. Nie widziałem nigdy, by ktoś skanował jakikolwiek kod 2d;]
Pozdrawiam,
Skywalker.

misiekbydzia
Posty: 185
Rejestracja: 2010-11-29, 21:57

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: misiekbydzia » 2014-06-06, 00:40

Ja skanowałem kody w USa, i jakoś problemu nie było. Po co mi czas przejazdu ( w piatek o 16;00) dla linii 57 np? Chyba kolega dwa posty wyżej nie zrozumiał do konca tego co chciałem napisać. Chodzi o RZECZYWISTY przyjazd, a nie rozpiskę. Po co mi on, planowany przyjazd 15:30, realnie przyjedzie 15:45, więc wiem, że mogę czym innym podjechać a potem sobie dojść do celu a i tak będę szybciej. Kolejny przykład, stoję na przystanku, odjazd za 2 min, a realnie bedzie za 9 minut, więc odchodze od przystanku i idę dymka puścić, czy chociażby wejść do sklepu po wode, fajki, chleb, bo WIEM juz teraz, że zdąże. Ech... myślenie rzeczą ludzka... niby.
Linia 55...niekończąca droga...

zamaszysty
Posty: 8
Rejestracja: 2014-05-27, 10:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: zamaszysty » 2014-06-06, 10:23

Nie sądzę, by masze MZK czy też ZDMiKP miały tak potężne serwerownie, by odpalić skrypty prognozujące czas przyjazdu aż tak dokładnie. Jak autobus jest oddalony o 2 przystanki, to może złapać na przestrzeni minutę przyspieszenia (zależy od długości przystanku, ale teoretycznie się da), albo dwie opóźnienia. Wszystko zależy od świateł, od zachowania innych kierowców, a nawet tego jak wsiadają i wysiadają pasażerowie.

Tak, zrozumiałem mniej więcej jaki jest Twój zamysł, ale jednocześnie uważam, że koszt wdrożenia aż tak skomplikowanego systemu jest kompletnie nieadekwatny do potrzeb. O wiele lepiej jest wprowadzić tabelę z prognozowanymi czasami przejazdu między przystankami w wariantach zależnych od warunków (jak w Łodzi z opcjami na różne godizny itd.). Aplikacja może Ci pokazać na jakim przystanku jest autobus, ale i tak podała by Ci jego czas przyjazdu według tej samej tabeli, o której pisałem, jedynie zamiast czytać z rozkładu czytałbyś to z telefonu. Moim zdaniem to jest taka sztuka dla sztuki, żeby był gadżet, ale nie wprowadzi to jakoś specjalnie wiele usprawnień.
Po Bydgosku - Subiektywny blog o Bydgoszczy.
PS. Oddawajmy regularnie krew, bo tej nigdy za dużo i nie wiadomo kiedy Nam może być potrzeba! :)

misiekbydzia
Posty: 185
Rejestracja: 2010-11-29, 21:57

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: misiekbydzia » 2014-06-08, 20:44

ALE TEN SYSTEM DZIAŁA ? z tym, że ręcznie musze wchodzić w komórce, na strone ZDMiKP i bawić się w wpisywanie wszystkiego. A tak, podchodze skanuję, i "włala".
Linia 55...niekończąca droga...

reputed
Posty: 1413
Rejestracja: 2007-01-17, 14:37

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: reputed » 2014-06-08, 21:26

Przecież na niektórych przystankach są kody do skanowania kierujące na stronę gdzie podane są rzeczywiste godziny odjazdu z danego przystanku.

misiekbydzia
Posty: 185
Rejestracja: 2010-11-29, 21:57

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: misiekbydzia » 2014-06-09, 01:23

tak, do strony głównej ZDMiKP, a na rozkładzie, móglby się pojawić magiczny kwadracik 2D, który od razu Ci pokazuje rzeczywisty czas dla tego przystanku.
Linia 55...niekończąca droga...

zamaszysty
Posty: 8
Rejestracja: 2014-05-27, 10:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: zamaszysty » 2014-06-09, 10:24

Ale przekierowanie na strnonę to jest jedno, a to co nazywasz "rzeczywistym czasem" to coś zupełnie innego. Każdy pojazd musiałby być wyposażony w skrzynkę GPS (to jest ta prosta część systemu), ALE to musiało by być sprzęgnięte wszystko z systemem monitorowania ruchu miejskiego, by ten czas był wyliczany przez serwery na prawdę do RZECZYWISTEJ prongnozy przyjazdu na przystanek. Rzecz w tym, że moim zdaniem nie potrzeba sekundowej dokładności ... przychodzisz na przystanek 3 minuty przed godziną rozkładową i i tak masz 80% szans, że przyjedzie zgodnie z rozkładem +/- 1 minuta. Może z wyjątkiem 74, które jeździ jakby rozkład nie istniał :D
Po Bydgosku - Subiektywny blog o Bydgoszczy.
PS. Oddawajmy regularnie krew, bo tej nigdy za dużo i nie wiadomo kiedy Nam może być potrzeba! :)

Krzysztof Ziętara
Członek Stowarzyszenia
Posty: 2215
Rejestracja: 2007-01-12, 00:15
Lokalizacja: Bydgoszcz

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: Krzysztof Ziętara » 2014-06-09, 10:52

Zamaszysty, docent, nie teoryzuj tylko przyjrzyj się jak to działa. Nie dość że każdy pojazd ma już nadajnik (jak działający to inna sprawa), to jeszcze system sobie całkiem nieźle radzi z wyliczaniem czasu dotarcia, na tyle że można sobie sprawdzać na telefonie czy załapiesz się na przesiadkę. :)

zamaszysty
Posty: 8
Rejestracja: 2014-05-27, 10:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: zamaszysty » 2014-06-09, 14:13

Toć napisałem, że akurat to by każdy pojazd miał śledzenie to ta "łatwa część" :D

Do czego zmierzam, to że jak pojazd gdzieś "utknie" i system nie ma informacji o tym jak szybko się to rozładowuje, to nie będzie w stanie policzyć dokładnie kiedy pojazd będzie na jakim przystanku. Może robić jakąś prognozę, ale to będzie jak z długoterminowymi prognozami pogody ... masz 70% szans na deszcz, ale w zasadzie to jeszcz 20% na słońce i 10% na śnieg ;). Ja zamysł kolegi misiekbydzia rozumiem tak, że system powinien być w stanie nie tyle podać "mniej więcej jakoś tak", ale dokładnie wyliczyć kiedy nastąpi dojazd. A tutaj nie jestem pewien czy w ogóle technicznie się da to zrobić bez nie wiadomo jak rozbudowanego systemu.

IMO jedyne co może podać taki system na komórkę, to że wyświetli Ci czas z jakim pojazd był na poprzednim przystanku (opóźnienie/przyspieszenie) i doda do niego rozkładowy czas przejazdu między tymi dwoma przystankami, ale to też się sprawdzi tylko jak od ostatniego przystanku jaki na jaki pojazd zawitał będzie mieć warunki "podręcznikowe".
Po Bydgosku - Subiektywny blog o Bydgoszczy.
PS. Oddawajmy regularnie krew, bo tej nigdy za dużo i nie wiadomo kiedy Nam może być potrzeba! :)

misiekbydzia
Posty: 185
Rejestracja: 2010-11-29, 21:57

Kod 2D przy rozkładach jazdy

Post autor: misiekbydzia » 2014-06-10, 00:11

Ten system sprawdza gdzie autobus był, i ile zajmiemu dojazd do przystanku na którym się znajdujemy....ech zrozumieć musicie, to nie skomplikowane.
Linia 55...niekończąca droga...

ODPOWIEDZ