[Edynburg] 20mil/h

Moderator: spooney

montenegro
Posty: 1794
Rejestracja: 2014-02-16, 09:29

[Edynburg] 20mil/h

Post autor: montenegro » 2016-03-24, 08:44

Edynburg zwalnia do 20 mil/h. W prawie całym mieście

W lipcu rozpocznie się, rozpisany na dwa najbliższe lata, program obniżania dozwolonej prędkości na ulicach szkockiej stolicy. Do lutego 2018 r. na 80 proc. ulic w mieście będzie się można rozpędzić maksymalnie do 20 mil/h. Pozostałe – główne trasy przelotowe – będą miały ograniczenie do 30 i do 40 mil/h.
20 mil/h to nieco ponad 30 km/h. Już dziś takie ograniczenie prędkości obowiązuje na połowie ulic szkockiego miasta. Nie jest to zresztą nic niezwykłego, bo ostatnio podobnym procentem ulic z uspokojonym ruchem chwalił się np. Gdańsk. Zwykle jednak do podobnych statystyk wlicza się małe uliczki osiedlowe i nie dają one pełnego obrazu o polityce transportowej całego miasta.
Strefa uspokojonego ruchu, która ma objąć Edynburg będzie jednak zmianą jakościową. Obejmie m.in. całe centrum miasta.(...)
Po raz ostatni miasto przyjęło ogólny model ograniczenia prędkości w 1934 r. (!) gdy ustalono generalny limit na 30 mil/h. (...)
„Niektórzy krytycy stref z ograniczeniem prędkości twierdzą, że one wcale nie likwidują korków. Ale nie o to chodzi. Średnia prędkość samochodu w centralnym Londynie to mniej niż 10 mil/h. Ale ograniczenie prędkości paradoksalnie… wyraźnie ją przyspiesza. Wszystko dlatego, że nie trzeba jechać w klasycznym cyklu „go–stop” czyli przyspieszać za światłami, by po chwili przyciskać hamulec”.

całość: http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 51623.html

ODPOWIEDZ