35 N przez Wielorybią i Lisią

Dyskusje, zdjęcia, materiały archiwalne itp.

Moderator: spooney

Awatar użytkownika
mc_pele
Członek Stowarzyszenia
Posty: 539
Rejestracja: 2007-01-06, 13:39
Lokalizacja: Bdg - Wilczak
Kontakt:

35 N przez Wielorybią i Lisią

Post autor: mc_pele » 2010-11-04, 00:51

Udało mi się przejrzeć plan miasta Bydgoszczy z zaznaczonymi liniami nocnymi rozpoczynającymi bieg jeszcze na Rondzie Jagiellonów - największe zaskoczenie - 35 N nie jechał przez Lisi Ogon i Łochowską lecz odbijał z obwodnicy w ulicę Lisią. W jednym z aktualnych artykułów GW przeczytałem że płyty betonowe zamontowali tam rok temu. Ktoś z Was orientuje się może jaka nawierzchnia była tam wcześniej? Czyżby autobus śmigał gruntówką? Od Nakielskiej do końca "starych" zabudowań asfalt był już na pewno jakieś 13-14 lat temu gdy pierwszy raz zapuściłem się tam rowerem w poszukiwaniu krańca świata, nie pamiętam jednak jak z nawierzchnią od podjazdu pod pagórek do obwodnicy.

Pierwszą wycieczkę 35 N zafundowałem sobie około kilka miesięcy po przeniesieniu pętli autobusów nocnych na Plac Kościeleckich i rzeczywiście autobus przejechał Wielorybią z progami zwalniającymi, nie było tam żadnego oficjalnego przystanku, kierowca wypuścił tylko w pewnym momencie jednego ze znanych mi z widzenia kiermanów MZK. Jadąc kilka tygodni później tą samą linią autobus na Wielorybią już nie wjechał więc myślałem że kierowca zboczył z trasy podwożąc znajomego - teraz wiem już że taka była oficjalna trasa a ja załapałem się na jeden z ostatnich przejazdów liniowym autobusem przez Wielorybią. Na planie też nie ma żadnego zaznaczonego przystanku na Wielorybiej - najwidoczniej początkowe trasy autobusów nocnych w obecnym kształcie o wiele bardziej podporządkowane były dowozowi prawcowników MZK niż obecnie.

Cała pierwsza trasa obecnego 35 ( pierwszy bydgoski 35 jeździł z Dworca PKP przez Londynek i Błonie do zajezdni na Inowrocławskiej ) prezentowała się następująco [ pomijam pośrednie ronda i place ]:

Rondo Jagiellonów - Bernardyńska - Wały Jag. - Poznańska - Kruszwicka - Grunwaldzka - Kolbego - Wielorybia - Kolbego - Grunwaldzka - obwodnica zach. - Lisia - Nakielska - Kruszwicka - Grudziądzka - Wały Jag. - Bernardyńska - Rondo Jagiellonów.
3N Wilczak

ODPOWIEDZ