Drogi wylotowe z Bydgoszczy- historia drogownictwa

Dyskusje, zdjęcia, materiały archiwalne itp.

Moderator: spooney

Awatar użytkownika
Darek
Członek Stowarzyszenia
Posty: 5984
Rejestracja: 2008-02-27, 16:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Drogi wylotowe z Bydgoszczy- historia drogownictwa

Post autor: Darek » 2016-04-19, 22:06

Ten wątek chciałbym poświęcić historii głównych dróg wylotowych z miasta, jak zmieniały się i jak były rozbudowywane.
Wątek dedykuję zawodowym kierowcom, ale tym pozamiejskim :)
W następnych postach opiszę też jak zmieniał się przebieg dróg tranzytowych przez miasto. Rzecz dotyczyć będzie dróg krajowych nr 5, 10, 25 i 80.
Stopniowo będę uzupełniać wątek zdobytymi informacjami, ale póki co posiłkować będę się mapami satelitarnymi które w fantastyczny sposób pokazują zmiany które wystąpiły na drogach.

Rozwój motoryzacji w okresie PRL, połączony z brakiem inwestycji w nowe drogi, sprawił że jeszcze dzisiaj poruszamy się szlakami, które z wiejskich duktów w ciągu kilkudziesięciu lat stały się najważniejszymi krajowymi arteriami. W najlepszy sposób pokazuje to wąska i kręta DK5 w kierunku Gniezna.

DK5 Bydgoszcz-Gniezno:
Oczywistym wylotem w kierunku Poznania była zawsze ulica Szubińska. Wraz z budową osiedla Błonie uzyskała drugą jezdnię. W latach 70. powstał wiadukt nad torami kolejowymi. Pierwszy raz ingerencję w historyczny układ szlaku zauważyć można w Rynarzewie, gdzie dawniej pojazdy jadące z Poznania wykonywały skręt 90 stopni w prawo na rynku w ul. Bydgoską. Kłopotliwe miejsce zlikwidowano przebijając ul. Szubińską wprost na północ.
Obwodnica Szubina to już historia najnowsza. Ciekawszy fragment rozpoczyna się w Żninie. Do pierwszej połowy lat 70. bowiem główna droga międzynarodowa E83 (dziś DK5), poprowadzona była od Żnina, przez Wenecję i Gąsawę do Rogowa. Dziś to zaledwie drogi powiatowe i gminne, ale w miarę proste i stosunkowo szerokie.
Być może zmiana przebiegu drogi Bydgoszcz - Poznań związana była z chęcią skrócenia i wyprostowania przejazdu przez Żnin i ominięcia Gąsawy. Z pewnością związana była wyasfaltowaniem i poszerzeniem nowego przebiegu.
Zauważyć możemy tutaj między innymi obejście Grochowisk Księżych, omijana droga do dziś jest gruntowa: https://www.google.pl/maps/@52.7579072, ... a=!3m1!1e3

Nie wiem niestety kiedy powstała obwodnica Rogowa. Dzięki niej możemy z kolei zobaczyć jak wyglądała kilkadziesiąt lat temu cała trasa do Poznania i jaka była wąska: https://www.google.pl/maps/@52.7110042, ... 312!8i6656

Relikt dawnej trasy to ul. Gnieźnieńska w Rogowie.
Ostatni ciekawszy fragment szlaku do Gniezna dziś jest wykorzystywany dla objazdu budowy S5, czyli ścięty zakręt nad wysokim brzegiem jeziora Głęboczek (zajazd Drogorad).
Sam historyczny wlot go Gniezna to oczywiście ul. Gdańska prowadząca między dwoma jeziorami do ścisłego centrum. Trasa zjazdu gnieźnieńskiego to typowa gierkówka.

DK25 Bydgoszcz-Kamień Krajeński
Tutaj mamy do czynienia z trasą, która jeszcze stosunkowo niedawno posiadała bardzo niską kategorię, szczególnie na odcinku Mąkowarsko-Sępólno. Odcinek do Mąkowarska stanowił część drogi do Chojnic i Tucholi. Dziś znacznie częściej jadąc do Chojnic wybiera się lepszą i szybszą drogę 25.
Historyczny wyjazd z Bydgoszczy w tym kierunku to oczywiście ulica Koronowska, funkcjonując w ten sposób aż do otwarcia ul. Nad Torem.
Jedyne ciekawe miejsce na trasie to obwodnica Koronowa, wybudowana zapewne koło roku 1970. Mało kto wie, że wcześniej droga w kierunku Sępólna i Tucholi biegła mniej więcej tak: https://www.google.pl/maps/dir/53.30035 ... ad!1m0!3e2
(Zamiast ul. Janka Krasickiego była to Bydgoska, ale google nie chciał zaznaczyć). Serpentyna, stromy zjazd, stromy podjazd, wąski most i ciasne uliczki.

Historyczny wylot z Koronowa na Tucholę i Sępólno wygląda dzisiaj tak: https://www.google.pl/maps/@53.3202506, ... 312!8i6656

Na pozostałym odcinku trasa biegnie bez żadnych obwodnic czy widocznych jeszcze na zdjęciach zmian przebiegu. Wkrótce powstaną obwodnice Sępólna i Kamienia. Swoją drogą prosty przebieg szosy pomiędzy Sępólnem i Kamieniem i ścięcie wioski Płocisz, trochę mi sugeruje że historyczny szlak między tymi miastami biegł przez Piaseczno. Ale póki co nie mam na to dowodów.

Następne szosy innym razem.
80 lat komunikacji autobusowej w Bydgoszczy 1936-2016

Awatar użytkownika
Darek
Członek Stowarzyszenia
Posty: 5984
Rejestracja: 2008-02-27, 16:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Drogi wylotowe z Bydgoszczy- historia drogownictwa

Post autor: Darek » 2016-05-22, 15:26

Swoją drogą prosty przebieg szosy pomiędzy Sępólnem i Kamieniem i ścięcie wioski Płocisz, trochę mi sugeruje że historyczny szlak między tymi miastami biegł przez Piaseczno. Ale póki co nie mam na to dowodów.
W mapy z 1952 r. szlak biegł tak jak teraz więc teoria odrzucona.

DK10 Bydgoszcz - Nakło (Piła)
Historycznym wylotem w kierunku Nakła, Piły i Berlina, była ulica Grunwaldzka.
Na odcinku Zielonczyn-Strzelewo wyprostowane zostały zakręty. Pierwotna droga była tutaj bardzo kręta.
Kolejnym ściętym niebezpiecznym łukiem był zakręt między Ślesinem a Trzeciewnicą (restauracja Gęsia Dolina).
Samo Nakło omija od kilkunastu lat obwodnica. Niestety kolizyjna i ze światłami. Nie może się równać z następną w kolejce obwodnicą Wyrzyska. Dalej do granicy województwa trakt nie uległ zmianie.
Pomyślcie sobie ile musiała trwać podróż do Szczecina bez obwodnic Nakła, Wyrzyska, Piły czy Stargardu. W budowie jest w tej chwili obwodnica Wałcza (2x2).

DK10 Bydgoszcz-Toruń
Południowa obwodnica Bydgoszczy powstała w latach 60. Wcześniej przez gęste lasy nie prowadziła żadna droga W-Z.
Podróżowano wąską i krętą trasą od ul. Toruńskiej przez Solec do Przyłubia. Ul. Nowotoruńskiej nie było. Obwodnica ze starą drogą łączyła się w Przyłubiu, zaraz za dzisiejszym wiaduktem kolejowym. Dalszy szlak przez lata znacznie wyprostowano. Trasa poligonowa czyli południowa obwodnica Torunia ma już 10 lat.

DK5 Bydgoszcz - Świecie
Pierwszy trakt w kierunku Gdańska szedł śladem ul. Pomorskiej. Jeszcze w XIX wieku zastąpiony ul. Gdańską. Ul. Armii Krajowej przejęła ruch tranzytowy po otwarciu w poł. lat 80. Dalszy odcinek aż do obwodnicy Świecia nie zmieniał praktycznie przebiegu przez wieki. Nie zmieni również w większości po uruchomieniu S5, które ma pobiegnąć niestety starym śladem z koniecznością sporych wyburzeń, a nie nowym śladem, obok starej drogi.
80 lat komunikacji autobusowej w Bydgoszczy 1936-2016

Awatar użytkownika
Darek
Członek Stowarzyszenia
Posty: 5984
Rejestracja: 2008-02-27, 16:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Drogi wylotowe z Bydgoszczy- historia drogownictwa

Post autor: Darek » 2016-05-29, 18:03

DK80 Bydgoszcz-Toruń
Tak jak wspomniałem wyżej, główny szlak do Torunia prowadził drugą stroną Wisły przez Solec i Cierpice.
W 1893 r. otwarto most Fordoński, który skomunikował Bydgoszcz z ziemią Chełmińską. I właśnie do Chełmna prowadził najważniejszy szlak ze Strzyżawy. W latach 30. XX w. stronę Czarnowa przez las prowadziła droga określona jako "droga gruntowa nieutrzymywana"- dzisiejszy leśny odcinek opadający w stronę Czarnowa. Dopiero w Czarnowie rozpoczynała się "pierwszorzędna szosa samochodowa"- taki sam, najwyższy statut miała szosa z Fordonu do Chełmna. Do Torunia samochodami jeździło się przez Solec Kuj.

DK25 Bydgoszcz-Inowrocław
Dzisiejszy dwupasmowy wylot z Bydgoszczy na Inowrocław (o parametrach drogi ekspresowej, niestety przez bałagan urzędniczy nieoznaczony jako droga ekspresowa - docelowo S5 nie będzie tędy biegło-), to prastary trakt wiodący od bydgoskiej bramy kujawskiej na Kujawy. Cała droga do Inowrocławia biegnie tym samym śladem od setek lat, bez większych zmian.

Ogólnie mówiąc, w latach 30. z Bydgoszczy wychodziło kilka "pierwszorzędnych szos samochodowych"- które były drogami najwyższej kategorii z Polsce:
- w kierunku Nakła, Wyrzyska i granicy Niemieckiej w Jeziorkach (Piła była niemiecka) czyli dziś DK10.
- w kierunku Chojnic: przez Sępólno i Kamień (oraz do granicy w Zamartem- Człuchów niemiecki) oraz z odgałęzieniem w Mąkowarsku na Chojnice przez Tucholę
- do Tczewa przez Świecie i Nowe (dziś DK5)
- do Fordonu i Chełmna przez Kokocko
- do mostu w Toruniu przez Solec, i dalej z Torunia do Rypina lub Kowalewa. Dzisiejsza stara "jedynka" z Torunia do Włocławka nie istniała, do Łodzi jeżdżono zapewne przez Inowrocław
- do Inowrocławia- skąd jedyne drogi samochodowe pierwszego rzędu prowadziły do Torunia i Żnina. Podróż w stronę Konina czy Poznania nie należała z pewnością do najwygodniejszych
- w stronę Poznania przez Szubin i Żnin

Inne drogi pierwszorzędne w naszej okolicy:
Sępólno - Nakło - Kcynia - Wągrowiec
Nakło - Szubin
Żnin - Inowrocław
Żnin - Wągrowiec

W następnym poście drogi przelotowe w samej Bydgoszczy.
80 lat komunikacji autobusowej w Bydgoszczy 1936-2016

Karol
Członek Stowarzyszenia
Posty: 607
Rejestracja: 2013-07-25, 15:10
Lokalizacja: Bydgoszcz-Bielice
Kontakt:

Drogi wylotowe z Bydgoszczy- historia drogownictwa

Post autor: Karol » 2016-05-29, 19:50

Drobna uwaga - numer DK80 ma od jakichś 15 lat, w starej mapie z '99 obecna DK10 ma miano jakiejś DW 2xx a DK80 ma numer DK10 :)
Jelcz M11 #2641 & Volvo B10MA #2459

Awatar użytkownika
Darek
Członek Stowarzyszenia
Posty: 5984
Rejestracja: 2008-02-27, 16:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Drogi wylotowe z Bydgoszczy- historia drogownictwa

Post autor: Darek » 2016-05-29, 20:09

Tak, po wybudowaniu odcinka łączącego Strzyżawę i Czarnowo skierowano tamtędy drogę krajową. Po 1999 nadano nr 80.
80 lat komunikacji autobusowej w Bydgoszczy 1936-2016

KrzysztofSadowski
Posty: 129
Rejestracja: 2012-12-10, 20:20

Drogi wylotowe z Bydgoszczy- historia drogownictwa

Post autor: KrzysztofSadowski » 2016-06-01, 10:26

Droga krajowa nr 80 istnieje od 2001 roku po zmianie oznaczeń dróg krajowych
Obecna dziesiątka od Pawłówka to Torunia miała oznaczenie DW245

Awatar użytkownika
Darek
Członek Stowarzyszenia
Posty: 5984
Rejestracja: 2008-02-27, 16:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Drogi wylotowe z Bydgoszczy- historia drogownictwa

Post autor: Darek » 2016-11-18, 22:45

Jeżeli kogoś interesuje to zagadnienie, polecam stronę:
http://hgis.maphive.net/#2010987.375152 ... ,m25k,0,53

Można zobaczyć jak podróżowano dawniej, i w jak niewielkim stopniu zmienił się przebieg najważniejszych dla nas traktów komunikacyjnych, łączących największe polskie miasta, oczywiście nie licząc największej w historii budowy nowych dróg rozpoczętej za czasów Tuska.
Polecam porównanie Openstreetmap ze starymi mapami w skali 1:25000 (polską i niemiecką)
80 lat komunikacji autobusowej w Bydgoszczy 1936-2016

ODPOWIEDZ