F. R Bus - Historia

Moderator: spooney

Awatar użytkownika
mc_pele
Członek Stowarzyszenia
Posty: 539
Rejestracja: 2007-01-06, 13:39
Lokalizacja: Bdg - Wilczak
Kontakt:

F. R Bus - Historia

Post autor: mc_pele » 2007-07-03, 21:20

przeglądałem dziś stronkę F. R. Bus i zauważyłem że w rozkładach jazdy brakuje dwóch numerów linii - 407 oraz 409 - czy istniały kiedyś takie linie? Jeśli tak to na jakiej trasie kursowały? Powód zamknięcia linii jest raczej łatwy do odgadnięcia - zapewne małe zainteresowanie pasażerów...
3N Wilczak

Awatar użytkownika
Tom
Posty: 263
Rejestracja: 2007-05-09, 14:40
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: F. R Bus - Historia

Post autor: Tom » 2007-07-03, 22:37

mc_pele pisze:przeglądałem dziś stronkę F. R. Bus i zauważyłem że w rozkładach jazdy brakuje dwóch numerów linii - 407 oraz 409 - czy istniały kiedyś takie linie? Jeśli tak to na jakiej trasie kursowały? Powód zamknięcia linii jest raczej łatwy do odgadnięcia - zapewne małe zainteresowanie pasażerów...
Historii linii 407 nie znam, niemniej postaram się ustalić co się działo. Co do 409 to w dużym skrócie historia przedstawia sie następująco: W 2001 roku jeszcze wtedy Rainbow złożył wniosek o zezwolenie na linię Bydgoszcz-Koronowo-Tuchola, jednakże Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy odmówiło pozytywnego uzgodnienia, argumentując , iż utworzenie tej linii zagrozi bytowi istniejacych linii (w szczególności PKS Bydgoszcz). W odpowiedzi Rainbow skrócił linię do relacji Koronowo-Tuchola, ale Starostwo nadal odmawiało. W 2006 (5 rok starań) odbył się nawet pomiar ilości pasazerów by stwierdzić czy nadal istanieje niebezpieczeństwo spadku rentownosci u innych przewoźników. Starostwo oczywiście wskazało, iż PKS straciłby klientele i nadal odmawiało. W 2007 roku po 6 latach starań F.R.BUS odpuścił sobie tworzenie tej linii, bo dalsze próby byłyby równoznaczne z waleniem głowa w ścianę. Starostwo ( Pan Jacek L.) uwaza, iż najlepiej sterowac przewozami ręcznie niż pozostawic to wolnemu rynkowi. Ale to już inna historia...

Postaram się zamieścić jeszcze kilka ciekawostek z historii, ale to już w innym terminie.

Zdobyłem troszkę informacji odnośnie linii 407. Linia oznaczona tym numerem była obsługiwana przez Zakład Komunalny w Osielsku i kursowała do ulicy Ogińskiego. Po zmianie przepisów, kiedy zakłady komunalne zostały wyłaczone z możliwości swiadczenia przewozów obsługę linii przejął PKS Bydgoszcz, natomiast munerv pozostał wolny. Obecnie jest on w puli zarezerwowanej przez ZDMiKP dla F.R.BUS.

ODPOWIEDZ