[Świat] Transport publiczny przyszłości

Moderator: spooney

montenegro
Posty: 1794
Rejestracja: 2014-02-16, 09:29

[Świat] Transport publiczny przyszłości

Post autor: montenegro » 2016-03-18, 23:42

Transport publiczny przyszłości. Czego można nauczyć się od Ubera?

– Posiadanie się kończy. Przyszłością jest współdzielenie i transport publiczny.
Odbywające się co dwa lata wspólne targi branży transportowej i technologicznej są okazją do spotkania się specjalistów z dwóch dziedzin, które coraz bardziej się zazębiają. Serwis internetowy UITP, czyli Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego podsumował trzy dni targów i konferencji wskazując na pięć wyzwań, które, według obradujących, czekają transport publiczny.

1. Pasażer-klient
– Klient żąda od nas prostoty i rzetelności w oferowanych usługach.

2. Samochody autonomiczne wjadą na drogi, ale…
Uczestnicy targów byli zgodni, że samochody autonomiczne, czyli niewymagające kierowcy, to przyszłość miast. Pytanie nie brzmi „czy?”, tylko „kiedy?”. Są również zgodni, że… nie rozwiążą żadnych kłopotów transportowych.

3. Maas
Nieco futurystycznie, zwłaszcza z polskiego punktu widzenia, brzmi też wizja przyszłości w której usługą nie będzie przewóz autobusem, lub taksówką, ale sama mobilność (dla tego zjawiska ukuto nawet specjalny skrót „MaaS”, oznaczający „Mobility as a Service”). W niedalekiej przyszłości dla mieszkańców miast posiadanie własnego samochodu po prostu przestanie być atrakcyjne

4. Technologia dla ludzi
Równie oczywistym przesłaniem, co centralne miejsce pasażera w usługach transportowych, wydaje się być wykorzystanie technologii w służbie pasażerowi.

5. Transport publiczny kręgosłupem miast
W świecie w którym rosną możliwości i oferta transportowa, transport publiczny wciąż ma nad innymi środkami transportu duża przewagę – pojemność. Może przewozić naraz wielu pasażerów, co wciąż stawia go w centrum systemu.

całość: http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 51580.html
zob. też:
Transport zbiorowy to element infrastruktury

http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 51574.html

ODPOWIEDZ