12.2007 Komunikacja w okresie Świąt

Moderator: spooney

Awatar użytkownika
Matiss
Posty: 358
Rejestracja: 2007-01-13, 17:12
Lokalizacja: Bydgoszcz

12.2007 Komunikacja w okresie Świąt

Post autor: Matiss » 2007-12-22, 12:20

:gazeta: Jak co roku w święta zmienia się kursowanie niektórych linii komunikacji miejskiej. Inaczej też pracują sklepy i urzędy.
Źródło: Gazeta wyborcza
http://miasta.gazeta.pl/bydgoszcz/1,35590,4785778.html
Ostatnio zmieniony 2007-12-22, 17:36 przez Matiss, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mc_pele
Członek Stowarzyszenia
Posty: 539
Rejestracja: 2007-01-06, 13:39
Lokalizacja: Bdg - Wilczak
Kontakt:

Post autor: mc_pele » 2007-12-22, 12:58

W tym temacie należałoby pochwalić niuniucha, rozkłady jazdy wigilijno-sylwestrowe zamieszczone na przystankach w końcu są jasne, przejrzyste i czytelne, o wiele lepsze od tych białych kart w poprzednich latach.
3N Wilczak

Awatar użytkownika
pawel_nk
Posty: 419
Rejestracja: 2007-06-20, 22:20
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: pawel_nk » 2007-12-22, 13:27

Ale nadal tym rozkładom wiele brakuje. Podam przykład dotyczący linii 69. Wyjeżdza z Tatrzańskiego o 21.00. O której będzie na np. na rondzie Toruńskim? tego nie wie nikt. Ci co znają się na rozkładach, to oczywiście odszukają sobie przyblizony czas przejazdu. Ale zwykły Kowalski może sobie z tym nie poradzić, a juz nie wspomnę o ludziach z innych miast (jest ich bardzo mało tego dnia, ale jednak są). Poza tym w tym dniu po południu nie ma korków, więc autobusy pojadą szybciej niz zwykle. Ale również drukowanie na ten dzień rozkładów dla każdego przytanku, też nie jest racjonalne, bo az tyle ludzi nie korzysta z komunikacji. Mozna zaproponować coś po środku. Dla wymienionej linii 69 podać czasy odjazdów z dwóch przystanków pośrednich (np. Wyścigowa, rondo Toruńskie). I wtedy byłoby znacznie łatwiej określić przyjazd autobusu na dany przystanek. Oczywiście trzeba tez przeanalizować, czy dla każdej linii zachodzi taka potrzeba (np. linie 61 i 62 mają stosunkowo krótki czas przejazdu, także tutaj to rozwiązanie nie byłoby az takie potrzebne)

Robert Reimus
Posty: 5528
Rejestracja: 2007-01-06, 01:09
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Robert Reimus » 2007-12-22, 13:49

pawel_nk pisze:Dla wymienionej linii 69 podać czasy odjazdów z dwóch przystanków pośrednich (np. Wyścigowa, rondo Toruńskie)
Ale to też nie jest rozwiązanie idealne.

Może lepiej byłoby zamieścić informacje ile czasu trwa przejechanie od pętli początkowej, do kolejnych przystanków. No wiadomo o co chodzi, jak to zawiesza się przy rozkładach jeśli obowiązuje taryfa czasowa.

Awatar użytkownika
pawel_nk
Posty: 419
Rejestracja: 2007-06-20, 22:20
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: pawel_nk » 2007-12-22, 14:05

partisan pisze:
pawel_nk pisze:Dla wymienionej linii 69 podać czasy odjazdów z dwóch przystanków pośrednich (np. Wyścigowa, rondo Toruńskie)
Ale to też nie jest rozwiązanie idealne.

Może lepiej byłoby zamieścić informacje ile czasu trwa przejechanie od pętli początkowej, do kolejnych przystanków. No wiadomo o co chodzi, jak to zawiesza się przy rozkładach jeśli obowiązuje taryfa czasowa.
Zgadzam się, moje rozwiązanie nie jest idealne.

Twoja propozycja również jest ciekawa. Nawet lepsza od mojej, bo znika problem domyslania sie, o której bedzie autobus na danym przystanku. Wystarczy dodać tylko czas przejazdu do czasu odjazdu z pętli.

Chciałem tylko zwrócić uwagę, że ZDMiKP przez ostatnie lata nic w tej kwestii nie robił (to, że w tym roku, plansza informacyjna nie jest czarno-biała, to akurat jest bez znaczenia i nie wnosi nic do formy prezentowanej treści). W końcu to jest robione dla mieszkańców, więc powinny sie tam zawierać takie informacje, aby pasażer mógł bez problemu odczytać o której bedzie autobus.

Awatar użytkownika
mc_pele
Członek Stowarzyszenia
Posty: 539
Rejestracja: 2007-01-06, 13:39
Lokalizacja: Bdg - Wilczak
Kontakt:

Post autor: mc_pele » 2007-12-22, 17:10

pawel_nk pisze:(to, że w tym roku, plansza informacyjna nie jest czarno-biała, to akurat jest bez znaczenia i nie wnosi nic do formy prezentowanej treści).

może nie zauważyłeś ale plansze informacyjne w tym roku nie tylko są kolorowe lecz mają także widzialny podział na godziny, w odpowiedniej rubryce podane są minuty odjazdów z danych pętli co sprawia że cała plansza jest bardzo czytelna, wystarczą dwa rzuty okiem na rozkład i już wiadomo czy z Kapuścisk szybciej jedzie 8 czy 4. Wcześniej było tak samo jak "plansza" zamieszczona tutaj - bez żadnej tabeli godziny odjazdów z pętli podane bez ładu i składu - gdy chce się odszukać godzinę odjazdu konkretnej linii z danego miejsca to mozna dać radę, jeśli jednak trzeba szybko sprawdzić która linia nadjedzie wcześniej nie jest już tak łatwo
partisan pisze:Może lepiej byłoby zamieścić informacje ile czasu trwa przejechanie od pętli początkowej, do kolejnych przystanków. No wiadomo o co chodzi, jak to zawiesza się przy rozkładach jeśli obowiązuje taryfa czasowa.
dobre by to było gdyby każdy bydgoski rozkład jazdy na stałe posiadał takie informacje, tak jak chociażby rozkład jazdy MZK Piła, gdybyśmy chcieli wydawać specjalne plansze z takimi informacjami na święta lub zamieszczać je na planszach ze świątecznym rozkładem jazdy to taka plansza musiałaby mieć monstrualne wymiary tak aby pomieścić _czytelny_ spis wszystkich przystanków wszystkich linii w obu kierunkach ;) Nie wiem jak zamieścić tyle informacji na chociażby przystanku Jagiellońska-Łużycka gdzie za cały przystanek robi jeden słup ;)
3N Wilczak

Awatar użytkownika
pawel_nk
Posty: 419
Rejestracja: 2007-06-20, 22:20
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: pawel_nk » 2007-12-22, 17:44

mc_pele pisze:
pawel_nk pisze:(to, że w tym roku, plansza informacyjna nie jest czarno-biała, to akurat jest bez znaczenia i nie wnosi nic do formy prezentowanej treści).

może nie zauważyłeś ale plansze informacyjne w tym roku nie tylko są kolorowe lecz mają także widzialny podział na godziny, w odpowiedniej rubryce podane są minuty odjazdów z danych pętli co sprawia że cała plansza jest bardzo czytelna, wystarczą dwa rzuty okiem na rozkład i już wiadomo czy z Kapuścisk szybciej jedzie 8 czy 4. Wcześniej było tak samo jak "plansza" zamieszczona tutaj - bez żadnej tabeli godziny odjazdów z pętli podane bez ładu i składu - gdy chce się odszukać godzinę odjazdu konkretnej linii z danego miejsca to mozna dać radę, jeśli jednak trzeba szybko sprawdzić która linia nadjedzie wcześniej nie jest już tak łatwo
Ale zawartość merytoryczna jest nadal taka sama jak w zeszłych latach. Nie dowiem się np., o której będzie jechała 6 lub 4 z ronda jagiellonów w kierunku Bielaw.
mc_pele pisze:
partisan pisze:Może lepiej byłoby zamieścić informacje ile czasu trwa przejechanie od pętli początkowej, do kolejnych przystanków. No wiadomo o co chodzi, jak to zawiesza się przy rozkładach jeśli obowiązuje taryfa czasowa.
dobre by to było gdyby każdy bydgoski rozkład jazdy na stałe posiadał takie informacje, tak jak chociażby rozkład jazdy MZK Piła, gdybyśmy chcieli wydawać specjalne plansze z takimi informacjami na święta lub zamieszczać je na planszach ze świątecznym rozkładem jazdy to taka plansza musiałaby mieć monstrualne wymiary tak aby pomieścić _czytelny_ spis wszystkich przystanków wszystkich linii w obu kierunkach ;) Nie wiem jak zamieścić tyle informacji na chociażby przystanku Jagiellońska-Łużycka gdzie za cały przystanek robi jeden słup ;)
Moim zdaniem nie ma sensu podawania wszystkich przystanków. Wystarczy podać kilka. Np. dla tramwajów wystarczyłoby podać jeszcze godziny odjazdów z rond Fordońskiego, Toruńskiego i Jagiellonów. Wówczas łatwiej byłoby sie zorientować, o której będzie tramwaj, gdzies po środku jego trasy.

P.S. Ciekawe jak na przystanku Jagiellońska - Łużycka zamieścili info o kursach w wigilę i sylwestra, skoro tam jest tylko słupek, a info jest w formacie A4

Awatar użytkownika
Jakub Sobel
Posty: 334
Rejestracja: 2007-02-01, 14:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Jakub Sobel » 2007-12-22, 18:25

mc_pele pisze:dobre by to było gdyby każdy bydgoski rozkład jazdy na stałe posiadał takie informacje, tak jak chociażby rozkład jazdy MZK Piła, gdybyśmy chcieli wydawać specjalne plansze z takimi informacjami na święta lub zamieszczać je na planszach ze świątecznym rozkładem jazdy to taka plansza musiałaby mieć monstrualne wymiary tak aby pomieścić _czytelny_ spis wszystkich przystanków wszystkich linii w obu kierunkach ;) Nie wiem jak zamieścić tyle informacji na chociażby przystanku Jagiellońska-Łużycka gdzie za cały przystanek robi jeden słup ;)
Ostatnio w przejściu podziemnym na Dworcu Głównym zobaczyłem rozkład jazdy autobusów z minutami do wszystkich przystanków. Nawet czytelnie to wyglądało. Nigdy wcześniej tego nie widziałem.
23-25 Lipiec, Szczytno, Hunter Fest: In Flames, Motorhead, Arch Enemy, Tarja Turunen, Vader i wiele innych. Karnet 3 dni+pole namiotowe 150zł. Ktoś chętny?

Awatar użytkownika
pawel_nk
Posty: 419
Rejestracja: 2007-06-20, 22:20
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: pawel_nk » 2007-12-22, 18:30

Qba_3555 pisze: Ostatnio w przejściu podziemnym na Dworcu Głównym zobaczyłem rozkład jazdy autobusów z minutami do wszystkich przystanków. Nawet czytelnie to wyglądało. Nigdy wcześniej tego nie widziałem.
Pojawiło się to zapewne ze względu na bilet aglomeracyjny, który jest czasowy.

elfalcone
Członek Stowarzyszenia
Posty: 484
Rejestracja: 2007-01-06, 21:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: elfalcone » 2007-12-22, 19:21

Ostatnio w przejściu podziemnym na Dworcu Głównym zobaczyłem rozkład jazdy autobusów z minutami do wszystkich przystanków. Nawet czytelnie to wyglądało. Nigdy wcześniej tego nie widziałem.
pawel_nk pisze:Pojawiło się to zapewne ze względu na bilet aglomeracyjny, który jest czasowy.
Bzdura. Takie rozkłady wiszą tam już dobre kilka lat. Kwestia czy je uaktualnili, bo jeszcze w lipcu wisiały rozkłady 94 wg starej trasy.

Awatar użytkownika
niuniuch
Posty: 163
Rejestracja: 2007-08-07, 23:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: niuniuch » 2007-12-22, 20:35

elfalcone pisze:
Ostatnio w przejściu podziemnym na Dworcu Głównym zobaczyłem rozkład jazdy autobusów z minutami do wszystkich przystanków. Nawet czytelnie to wyglądało. Nigdy wcześniej tego nie widziałem.
pawel_nk pisze:Pojawiło się to zapewne ze względu na bilet aglomeracyjny, który jest czasowy.
Bzdura. Takie rozkłady wiszą tam już dobre kilka lat. Kwestia czy je uaktualnili, bo jeszcze w lipcu wisiały rozkłady 94 wg starej trasy.
Rozkładów już nie ma, pojawi się nowe oraz aktualne informacje.

Pozdrawiam,
RM

reputed
Posty: 1413
Rejestracja: 2007-01-17, 14:37

Post autor: reputed » 2007-12-22, 21:59

elfalcone pisze:Bzdura. Takie rozkłady wiszą tam już dobre kilka lat. Kwestia czy je uaktualnili, bo jeszcze w lipcu wisiały rozkłady 94 wg starej trasy.
Jak ostatnio patrzylem to wisialy tam rozklady z 2005 roku wiec...

Awatar użytkownika
niuniuch
Posty: 163
Rejestracja: 2007-08-07, 23:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: niuniuch » 2007-12-23, 22:23

Co do podawania czasu przejazdu - zaistniała nowa idea drukowania go na przystankach, dodatkowo istnieje taka mozliwosc w programie, z ktorego sie korzysta. Co do 69 - jesli przejdzie pomysl z drukowaniem wszystkich rodzajow dni (wtajemniczeni widzieli wersje internetową) to i tak trzeba bedzie dla tej linii drukowac po 2 tabliczki, wiec na jednej z nich czas przejazdu sie zmiesci.
Ale pojawia sie inny problem, miesci sie tylko ok 20 nazw przystankow, po czym program wstawia wielokropek, i ostatnia pozycja jest petla z czasem calkowitym. I co wtedy? Tak zostawic?

Awatar użytkownika
Krzysztof Juszczak
Posty: 1567
Rejestracja: 2007-02-03, 12:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Krzysztof Juszczak » 2007-12-23, 22:29

Dobry jest czas całkowity :P
ZTM Poznań 12 16 51 85 91 201 234 235
ZDMiKP Bydgoszcz 52 55 59 71 32N 35N

Awatar użytkownika
korpi
Członek Stowarzyszenia
Posty: 1429
Rejestracja: 2007-08-16, 18:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: korpi » 2007-12-23, 23:02

No wiadomo nie na każdej linii "wejdą" wszystkie przystanki. Tak jest np. w Poznaniu i ludzie żyją jakoś... a tak niekiedy to polowe trasy na tabliczce brakuje

elfalcone
Członek Stowarzyszenia
Posty: 484
Rejestracja: 2007-01-06, 21:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: elfalcone » 2007-12-23, 23:54

niuniuch pisze:Ale pojawia sie inny problem, miesci sie tylko ok 20 nazw przystankow, po czym program wstawia wielokropek, i ostatnia pozycja jest petla z czasem calkowitym. I co wtedy? Tak zostawic?
W Poznaniu tak jest i nie narzekają.

Można wybrać przystanki? Jak można, to wstawić np. pierwszych pięć, a później ważniejsze no i końcowy :)

Awatar użytkownika
korpi
Członek Stowarzyszenia
Posty: 1429
Rejestracja: 2007-08-16, 18:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: korpi » 2007-12-24, 00:28

Wtedy powinny tez być tak jak w poznaniu zrobione. Nie żaden do "dupy" papier tylko taki jak folia. Jak pogryzdola to pewnie można zmyć. Tak nigdy tam nie widziałem zniszczonego rozkładu. A wiadomo jakie to miasto ;D

Awatar użytkownika
niuniuch
Posty: 163
Rejestracja: 2007-08-07, 23:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: niuniuch » 2007-12-26, 13:28

elfalcone pisze:
niuniuch pisze:Ale pojawia sie inny problem, miesci sie tylko ok 20 nazw przystankow, po czym program wstawia wielokropek, i ostatnia pozycja jest petla z czasem calkowitym. I co wtedy? Tak zostawic?
W Poznaniu tak jest i nie narzekają.

Można wybrać przystanki? Jak można, to wstawić np. pierwszych pięć, a później ważniejsze no i końcowy :)
Nie mozna wybrac przystankow.
Program to program - mimo ze jest najlepszy w Polsce ma duzo minusow.

Awatar użytkownika
mc_pele
Członek Stowarzyszenia
Posty: 539
Rejestracja: 2007-01-06, 13:39
Lokalizacja: Bdg - Wilczak
Kontakt:

Post autor: mc_pele » 2007-12-27, 11:12

W tym roku postanowiłem sprawdzić na własnej skórze jak wygląda komunikacja miejska w Wigilię :) Około 19.20 udałem się na przystanek tramwajowy Wrocławska aby złapać cokolwiek :) O 19.35 od strony Ronda Grunwaldzkiego nadjechała 3 więc skorzystałem z okazji, oprócz mnie w składzie stwierdzona jedna pasażerka, tramwaj cały czas poruszał się bardzo powolnym tempem, na ulicach i przystankach pustki, tylko na przystanku Wrzesińska w kierunku Belmy 4 osoby oczekujące na 56, w okolicach Nasypowej mijałem B10LA na 56 jadący w kierunku Centrum- w środku wypatrzyłem jedną osobę. Powrót ( odjazd z Wilczaka o 19.51 ) tak samo - zero pasażerów, puste ulice, puste przystanki, żółwie tempo, około 19.57 na Wrocławskiej zakonczyłem przejażdżkę :)
3N Wilczak

Awatar użytkownika
misieek
Posty: 349
Rejestracja: 2007-09-02, 00:24
Lokalizacja: ...

Post autor: misieek » 2007-12-27, 12:09

Ja 25 rano wracałem od Cioci, jechałem 5 minut na fordońskie 68, kierowcy się ścigali (65 z 68) bo bylem tylko ja :P

Pozniej na 1, jechałem normalnym tępem ale 6 minut, czekalem 2 minuty na 74, który odjechał 15 sekund przed czasem, ale zdazyl na zielone ktore wlasnie sie zaswiecilo, i jak to jeden znany kierowca 74, ktory ma ciezka noge przystalo w 3 osoby od poczatku do konca jechalismy razem, przez 11 minut :)
Przypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzej pracy, jej deformacja lub edycja bez zezwolenia autora
podlega karze grzywny, ograniczeniu wolności lub pozbawieniu wolności do lat 3.

Awatar użytkownika
capone
Posty: 71
Rejestracja: 2007-01-06, 23:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: capone » 2007-12-27, 12:38

Ja natomiast 24 grudnia przejechałem się (odwieźc kolegę) na wyścigową o godzinie 4:27 pierwszym 70.W strone wyścigowej jechało hmmm z 4 osoby. Na wyścigowej było trochę więcej ludzi (5-6)czekających na pierwszy tramwaj.Wracając do domu nikt nie wsiadał w strone "Nad wisły" kierowca nawet nie zatrzymywał sie na przystankach dopiero "Nad Wisłą" kiedy wysiadłem i udałem sie do domu.

Ps: W wigilie na 70 jeździła Kafra :D :cool:
Obrazek

Awatar użytkownika
Matiss
Posty: 358
Rejestracja: 2007-01-13, 17:12
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Matiss » 2007-12-27, 13:35

na 72 jeźdźił 2452 chociaż nie wiem po co.... :)

ODPOWIEDZ