Strona 1 z 1

Bydgoska Kolej Powiatowa

: 2009-02-19, 21:27
autor: Darek
Posiadacie jakieś informacje na temat tej kolejki?
Ja znalazłem reklamę z "Kurjera Bydgoskiego" z 1933 roku:

: 2009-02-20, 15:22
autor: Jakub Sobel
Tu jest coś o naszych okolicach, z tym że po niemiecku:
http://www.interlok.info/BialosliwieBahn.htm

: 2009-02-20, 20:35
autor: Robert Reimus
Tutaj też jest trochę informacji o Bydgosko - Wyrzyskich kolejach dojazdowych.
http://www.bwkd.pro24.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bydgosko-W ... _Dojazdowe

: 2009-02-20, 22:55
autor: elfalcone
Wyszło też opracowanie "Koleje wąskotorowe regionu bydgoskiego" Prokopińskiego w 1988.

: 2009-03-07, 14:26
autor: Krzysztof Juszczak
Jedna z nielicznych pozostałości to most nad Kanałem Bydgoskim ;)

Bydgoska Kolej Powiatowa

: 2012-03-18, 12:20
autor: spooney
Fragment publikacji "Bydgoszcz w stronę Okola" :)
Bydgoska ciuchcia

Nie ma już Bydgoskich Kolei Powiatowych - wąskotorowych. Nie ma też torowiska. Zniknął dworzec, a po mknącej ciuchci pozostało wspomnienie. Ten stosunkowo mało kosztowny środek transportu i komunikacji pod koniec XIX wieku stał się bardzo popularny. Służył generalnie do przewozu buraków cukrowych do lokalnych cukrowni choć i ruch pasażerski był ongiś imponujący.

W 1896 r. bardzo rozbudowana sieć tych połączeń spowodowała, że bydgoskie koleje wąskotorowe połączyły się z wyrzyskimi. Można było w ten sposób dojechać nie tylko do Koronowa, ale także za Wyrzysk do Białośliwia. Mała powierzchnia potrzebna pod torowisko o wąskim rozstawie szyn, pod mały parowóz i wagoniki, ułatwiała szybkie położenie szyn w różne podbydgoskie zakątki.

Zapewne niewielu Okolan pamięta stację wąskotorówki położonej za tzw. szlabanem, czyli w rejonie za obecnym 1. wiaduktem kolejowym przy ul. Grunwaldzkiej. Przez wiele lat była ona jedynym środkiem transportu pomiędzy Bydgoszczą i Koronowem, a dla wielu Bydgoszczan romantycznym sposobem dotarcia w smukalskie lasy na niedzielną majówkę. W okresie międzywojennym (1920 -1939) ciągnęła małe platformy, na których przewożono do Koronowa tratwy i organizowano spływy Brdą do Bydgoszczy, na wzór tych na Dunajcu koło Czorsztyna.

W 1969 r. po raz ostatni w kłębach pary i dymu, przy charakterystycznych parowych gwizdach, ruszył w swoją ostatnią na tej trasie podróż wąskotorowy parowozik. Później trwały przepychanki nad ponownym jej uruchomieniem. Było wszak torowisko, ale szybko wyburzono dworzec. Niestety, decyzje które zapadły z początkiem lat 70-tych XX w. w Rejonowej Dyrekcji PKP w Gdańsku uniemożliwiły jej ponowne uruchomienie.

Bydgoska Kolej Powiatowa

: 2012-04-17, 18:59
autor: spooney
spooney pisze:Zapewne niewielu Okolan pamięta stację wąskotorówki położonej za tzw. szlabanem, czyli w rejonie za obecnym 1. wiaduktem kolejowym przy ul. Grunwaldzkiej. Przez wiele lat była ona jedynym środkiem transportu pomiędzy Bydgoszczą i Koronowem, a dla wielu Bydgoszczan romantycznym sposobem dotarcia w smukalskie lasy na niedzielną majówkę.
W niedzielę (22.04.) jeśli kogoś interesuje ta tematyka można się wybrać na wycieczkę rowerową szlakiem kolejki wąskotorowej :)

Info >> http://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=5&t=4281